Aktuality

Informace o výskytu hromadných úhynů volně žijících ptáků v ČR
4 5 2023

Informace o výskytu hromadných úhynů volně žijících ptáků v ČR

V okolních obcích byl zaznamenán výskyt ptačí chřipky. Státní veterinární správa proto chovatelům doporučuje důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech, zejména aby chránili chované ptáky před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem této nákazy.

 

Plnění úkolu z Recyklohraní: VODA NENÍ NUDA  aneb  Mokřady a tajemství ztracené vody
3 5 2023

Plnění úkolu z Recyklohraní: VODA NENÍ NUDA aneb Mokřady a tajemství ztracené vody

Environmentální výchova je v Mateřské škole Varenská nedílnou, a především přirozenou součástí vzdělávání. Jednou z forem naplňování cílů této oblasti je průběžné zapojování do osvětových úkolů projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.

Bezpečná hřiště jsou občanům otevřená i letos
2 5 2023

Bezpečná hřiště jsou občanům otevřená i letos

Pro všechny Ostravany se zájmem o bezpečné sportování otevíráme po zimní pauze síť hřišť v areálech škol, mateřských školek a na dalších veřejných místech. Otevřená hřiště splňují zákonné normy, jsou udržovaná správci a některá nabízí i zapůjčení sportovních pomůcek. To vše zdarma, nebo za malý poplatek a bez předchozí rezervace.

Odpadové služby přes e-shop? OZO to umí!
27 4 2023

Odpadové služby přes e-shop? OZO to umí!

Už několik let nabízí společnost OZO Ostrava občanům své svozové oblasti možnost objednat si komerční odpadové služby z pohodlí domova, přes e-shop. Tato forma objednávek se stala oblíbenou zejména v období covidových omezení, ale zájem o ni pokračuje i nadále. Nyní OZO přichází s rozšířením svého e-shopu o služby pro firmy a živnostníky.

Uzavření ústřední spisovny Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
25 4 2023

Uzavření ústřední spisovny Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz

Od čtvrtku 27. dubna do úterý 13. června 2023 (včetně) bude ústřední spisovna (archiv) Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, umístěna na odloučeném pracovišti na ul. Gen. Píky 13c, z důvodu rekonstrukce přístupové rampy do objektu, PRO VEŘEJNOST UZAVŘENA.

Poradna radí bezplatně v životních obtížích
19 4 2023

Poradna radí bezplatně v životních obtížích

Poradna Charity Ostrava poskytuje odborné sociálně-právní poradenství zaměřené na rodinné právo, sociální zabezpečení, bydlení, zaměstnání, majetkoprávní vztahy, dluhovou problematiku, spotřebitelské právo atd. Služby jsou anonymní a bezplatné pro občany starší 18 let. 

Nádoby na komunální odpad v systému města
19 4 2023

Nádoby na komunální odpad v systému města

V poslední době zaznamenal odbor ochrany životního prostředí magistrátu několik občanských sporů ve věci využívání nádob na tříděné odpady, umístěné na společných stanovištích, zejména tam, kde je sídlištní zástavba v bezprostřední blízkosti rodinné zástavby. Obyvatelé domů na sídlištích slovně napadají sousedy z rodinných domů s argumentem, že „tyto nádoby jsou pouze pro ně a oni si je platí, tedy nikdo jiný je používat nemůže“. Svá tvrzení často doplňují výtkou, že cizí osoby způsobují kolem stanovišť nepořádek a odkládají odpad mimo nádoby.

DUBNOVÉ VYDÁNÍ ZPRAVODAJE CENTRUM JE ZDE!
18 4 2023

DUBNOVÉ VYDÁNÍ ZPRAVODAJE CENTRUM JE ZDE!

Dubnový zpravodaj CENTRUM si můžete prohlédnout opět v listovací podobě! ZDE
Den Země
18 4 2023

Den Země

Přijďte se za námi v pátek 21. dubna od 9 hod. podívat na osvětovou ekologickou akci Den Země, která se uskuteční v Komenského sadech (u restaurace Dáma Pyková). Připraven bude program pro školy i pro širokou veřejnost na téma životní prostředí, odpadové hospodářství, ekologie, alternativní druhy dopravy, zábavné aktivity pro děti atd. Letos se s námi na její přípravě podílí také Středisko volného času.


Akce je organizována v rámci projektu „Rozvoj MA21 v MOaP v roce 2023“, který je finančně podpořen Moravskoslezským krajem.

Ostravští strážníci značí kompenzační pomůcky syntetickou DNA
17 4 2023

Ostravští strážníci značí kompenzační pomůcky syntetickou DNA

I v letošním roce strážníci označí imobilním a hendikepovaným občanům města všech věkových kategorií jejich kompenzační pomůcky, a to pomocí speciální metody. Značení je bezplatné a cílem je maximálně přispět k ochraně majetku občanů.

Barbie uklízí Ostravu
17 4 2023

Barbie uklízí Ostravu

Ikonická panenka Barbie pomáhá uklízet Ostravu. Přidejte se k ní v sobotu 22. dubna od 10 h v sadu Dr. Milady Horákové na akci, kterou pod záštitou starosty Petra Veselky pořádá Forum Nová Karolina. Děti, které přijdou, budou odměněny panenkou Barbie. Více informací na webových stránkách ZDE.

Platnost více jak 20 000 řidičských průkazů končí letos v Ostravě
14 4 2023

Platnost více jak 20 000 řidičských průkazů končí letos v Ostravě

Jen v Ostravě si do konce roku 2023 musí vyměnit řidičské průkazy 20 673 řidičů, což představuje zhruba pětinu celkového počtu Moravskoslezského kraje, kde na výměnu čeká 91 866 řidičských průkazů. V celé zemi pak jde letos o výměnu 750 000 řidičských průkazů. Platnost řidičského průkazu se odvíjí od skupin oprávnění, které má řidič v držení. Platnost řidičských průkazů na pět let se vztahuje pro držitele skupin řidičských oprávnění „C1, C1 + E, C, C + E, D1 + E a D + E“, držitelé ostatních skupin řidičských oprávnění (osobní vozidla a motocykly) mají platnost řidičských průkazů deset let.

Oblíbená série nočních běhu je ZDE!
14 4 2023

Oblíbená série nočních běhu je ZDE!

NN NIGHT RUN se uskuteční na Masarykově náměstí v sobotu 22. dubna pod záštitou starosty Petra Veselky a zbývá pouhých pár dní do konce online registrace!
Nezapomeň se přihlásit a užij si jeden z následujících běhů:
  • AVON běh za zdravá prsa 5 km - 1 okruh
  • Rodinný Běh
  • NN NIGHT RUN 10 km - 2 okruhy
  • KPMG ŠTAFETA 2x5km
  • DĚTSKÉ ZÁVODY KIDS CUP
  • NUTREND FAMILY RUN
Přidej se k nám a podpoř dobrý účel, zatímco si užiješ nezapomenutelnou atmosféru společně s ostatními běžci!
Nečekej, registruj se ještě dnes a pojď s námi běhat! https://bit.ly/NN_Night_run_2023
 
Hledáte stabilní a zajímavé zaměstnání?
13 4 2023

Hledáte stabilní a zajímavé zaměstnání?

Městská policie Ostravavyhlašuje výběrové řízení na pozici strážník městské policie. 

Předpokládaný datum nástupu (zahájení rekvalifikačního kurzu)            01.09.2023

Městská policie Ostrava nabízí atraktivní povolání v příjemném kolektivu lidí, kterým není lhostejná bezpečnost a pořádek v ostravských ulicích.

Základním úkolem strážníka je dohled nad veřejným pořádkem, čímž přispívá zejména k ochraně osob a majetku a prevenci kriminality.

Více informací o náboru ZDE.

SETKÁNÍ VEDENÍ OBVODU S OBČANY NA TÉMA SOUČASNOST A BUDOUCNOST PŘÍVOZU
13 4 2023

SETKÁNÍ VEDENÍ OBVODU S OBČANY NA TÉMA SOUČASNOST A BUDOUCNOST PŘÍVOZU

Ve čtvrtek 20. dubna se od 17 hodin v ZŠ Gebauerova uskuteční první letošní setkání vedení centrálního obvodu s občany Přívozu a okolí. Navážeme tak na loňská setkání. 

Délka trvání: 2 až 2,5 hodiny
Dotazy lze zaslat i předem na e-mail: tiskove@moap.ostrava.cz

Další setkání bude v ZŠ Zelená na sídlišti Šalamouna 11. května. Na Fifejdy, do ZŠ Gen. Píky, zavítá vedení 6. června. Poslední setkání na téma budoucnost a současnost centra se uskuteční v klubu Atlantik 22. června.

FB událost ZDE 

Dubnové změny v ostravských odpadových službách
12 4 2023

Dubnové změny v ostravských odpadových službách

Duben je tradiční doba pro přechod na letní provozní dobu všech sběrných dvorů v Ostravě. V letošním roce však dojde u části sběrných dvorů ke změně výraznější – velké sběrné dvory budou ráno začínat a večer končit o hodinu dříve. Společnost OZO Ostrava navíc nově zavádí letní provozní dobu i v Polance. Změny, při nichž dojde ke sjednocení zavírací doby, vycházejí z průzkumu návštěvnosti sběrných dvorů. Začátkem dubna rovněž dojde k tradiční změně na četnější svozy bioodpadu – namísto zimní frekvence svozu 1x měsíčně bude OZO svážet zeleň během celé vegetační sezóny každých 14 dní. A zahájí i prodej zeminového substrátu z vlastní kompostárny. Dubnovou změnou je i svoz odpadu během Velikonoc – letos popeláři vyjedou i v oba svátky, na Velký pátek i Velikonoční pondělí, jako by se jednalo o běžné všední dny.

Second hand pro SECOND CHANCE
6 4 2023

Second hand pro SECOND CHANCE

Pokud máte rádi kočky a není vám jejich osud lhostejný, ale i pokud chcete ulovit nějaký zajímavý kousek do svého šatníku, přijďte již tuto sobotu 8. dubna na charitativní bazar na podporu chodu Secondchance azylu pro kočky. 

Akce se koná  od 10 do 16h na náměstí Svatopluka Čecha 10 pod záštitou starosty Petra Veselky.

Nových 155 parkovacích míst mohou nyní řidiči využít v podzemních garážích pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce
5 4 2023

Nových 155 parkovacích míst mohou nyní řidiči využít v podzemních garážích pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce

Centrum Ostravy nedávno obohatila dvojice nových staveb Ostravské univerzity. Pro město Ostravu však realizace celého projektu kampusu představuje, kromě samotné účasti na stavbě budov, sérii souvisejících projektů, které buď realizaci předcházely či na ni naopak navazují. Investice města do tohoto projektu tak v součtu překročí 400 milionů korun. Součástí je i dokončená stavba podzemních garáží pod budovou Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví. Veřejnosti je parkoviště k dispozici již od 15. března 2023 od 8.00 hodin, otevřeno bude 24 hodin denně a aktuálně v rámci zkušebního provozu, prozatím bez elektronického odbavovacího systému, umožní bezplatné parkování. Maximální doba stání je 24 hodin. Lidé tudíž už nemusí parkovat vozy v okolních ulicích centra, ale mohou pohodlně zaparkovat v prostoru nového parkoviště.

 

Přednášky na téma Život s demencí
4 4 2023

Přednášky na téma Život s demencí

Lékařská fakulta Ostravské univerzity spolu s Charitou Ostrava a dalšími partnery realizuje projekt „Život s demencí“ zaměřený na problematiku péče o lidi trpící Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence.

Velikonoční jarmark nabídne řemesla, zábavu i dobroty
3 4 2023

Velikonoční jarmark nabídne řemesla, zábavu i dobroty

Centrum kultury a vzdělávání chystá za podpory městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Velikonoční jarmark, který se bude konat od 3. do 7. dubna na Masarykově náměstí. Na všechny dny je připraven program, který koresponduje s lidovou tradicí svěcení jara.