Chceš-li zbraň vlastniti, znalosti o nakládání s ní musíš míti!
V minulých dnech řešila police odcizení legálně držené kulovnice, kterou zapomněl majitel opřenou v textilním pouzdře o své vozidlo a odešel domů. Po nějaké chvíli si svou neopatrnost uvědomil, ale zbraň se již na místě nenacházela. Rozjelo se velké pátrání po zbrani, které nakonec policisty přivedlo k pachatelům. V tomto případě se majitel kulovnice dopustil přestupkového jednání na úseku zbraní a střeliva. Další dva muži, kdy jeden muž zbraň našel a následně jí prodal, byl obviněn ze spáchání trestných činů - zatajení věci a nedovolené ozbrojování. Posledního muž, jenž si zbraň koupil, policie obvinila ze dvou trestných činů – nedovolené ozbrojování a legalizace výnosů z trestné činnosti. Detailnější informace k případu naleznete zde: Senior zapomněl kulovnici u auta, náhodný chodec ji měl vzít a prodat - Policie České republiky.
Každý, kdo nalezne zbraň, je povinen neprodleně oznámit nález nejbližšímu příslušníkovi policie nebo útvaru policie nebo obecnímu úřadu, který toto oznámení předá nejbližšímu útvaru policie. O oznámení vydá ten, kdo jej přijal, potvrzení.
Nyní pár informací, které by měli znát majitelé zbraní:
Podmínky pro držení střelných zbraní a jejich nošení na veřejnosti upravuje zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“). Vlastnit zbraň může osoba, která je držitelem zbrojního průkazu (fyzická osoba) nebo držitel zbrojní licence (právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba).
Zbrojní průkaz se rozlišuje podle účelu užívání zbraně nebo střeliva a podle rozsahu oprávnění do skupin (§ 16 odst. 2 zákona o zbraních):
A - ke sběratelským účelům,
B - ke sportovním účelům,
C - k loveckým účelům,
D - k výkonu zaměstnání nebo povolání, nebo
E - k ochraně života, zdraví nebo majetku.