Aktuality

Multižánrový festival romské kultury poprvé v Ostravě
4 7 2023

Multižánrový festival romské kultury poprvé v Ostravě

Od 6.-8. července, můžete zažít multižánrový festival romské kultury, a to hned na několika místech v Ostravě. Nad sobotním open air koncertem převzal záštitu starosta Petr Veselka. Koncert se bude konat na náměstí Svatopluka Čecha od 14 hod. 

 

Černá louka se stane zeleným srdcem města
3 7 2023

Černá louka se stane zeleným srdcem města

Černá louka se má stát vyhledávaným parkem i vstupní bránou k řece Ostravici. Po rozsáhlé proměně nabídne zhruba o třetinu větší plochu zeleně, dvě hřiště pro děti, komunitní zahradu, několik nových budov či přístaveb a další novinky.

První pobočka České pošty v Ostravě se dočkala zcela nového designu
30 6 2023

První pobočka České pošty v Ostravě se dočkala zcela nového designu

Ostravané mohou od pátku 30. června 2023 navštívit zcela novou pobočku České pošty v OC Forum Nová Karolina. Po Odrách, Brně a Kroměříži jde o pátou moravskou pobočku ve zcela novém designu, který nabízí klientům nejen nový koncept obsluhy, ale i příjemnější prostředí, než dosavadní pobočky. 

Prázdniny…
30 6 2023

Prázdniny…

Co si představíte pod slovem PRÁZDNINY? Jako rodičům nám probíhají hlavou slova dovolená, odpočinek, zábava, sluníčko, grilování, ale také hlídání, vaření, starost jak a čím zabavit děti, bezpečnost… A jako policejním preventistům? Bezpečně u vody. Na kole s přilbou. Řídím, piju nealko pivo. Zebra se za tebe nerozhlédne. Zabezpečte se. To jsou všechno preventivní projekty, které v tomto období policisté realizují. Za dětmi chodí do škol a říkají jim, na co by si měly o prázdninách dávat pozor, na co pamatovat, co je pro jejich bezpečnost důležité a také co by je mohlo ohrozit. Víte také Vy, rodiče, jak se chovat „bezpečně“?

Pojďme se tedy podívat na pár rad a doporučení, na co bychom neměli v období letních prázdnin zapomenout, na co myslet, když dítě necháme samotné doma nebo když jde s kamarády ven. Vezmeme to postupně. 

Kácení jírovce v parku Čs. letců
29 6 2023

Kácení jírovce v parku Čs. letců

Rádi bychom informovali veřejnost o naplánovaném kácení jírovce v parku Čs. letců. Kácení stromu proběhne v termínu 3. až 4. 7. 2023 podle klimatických podmínek. Tento strom se kácí, jelikož neprošel tahovou zkouškou. Tahová zkouška prověřuje odolnost kořenů proti vývratu či odolnost kmene proti zlomu pomocí simulované zátěže. U tohoto letitého jedince byla v průběhu několika měsíců tato zkouška provedena opakovaně. Zjištěna byla jak nestabilita vůči vývratu v křenovém systému, tak i vůči zlomu v místě měření.
Ostravu v červenci ochladí norská literatura
28 6 2023

Ostravu v červenci ochladí norská literatura

Rozpálená červencová Ostrava má naději na ochlazení. Ale nehledejte za tím změny klimatu, ba počasí vůbec. Jen sem dorazí rovných 31 norských spisovatelů, kteří budou představovat svoji tvorbu v rámci Měsíce autorského čtení (MAČ).

Současná norská literatura je „in“, patří k těm nejpřekládanějším po celém světě a desítky titulů skandinávské literatury přinášejí i tuzemská nakladatelství. V ostravském klubu Provoz, na adrese Kostelní 24 se představí ti nejlepší z nejlepších.

 

 

Sázení květin na DPS Gajdošova
27 6 2023

Sázení květin na DPS Gajdošova

Stále je co vylepšovat, a proto nezahálíme. Tentokrát jsme pro obyvatele DPS Gajdošova připravili překvapení v podobě nákupu a osázení samozavlažovacích truhlíků a osázení nevyužitých keramických květináčů. Do truhlíků jsme zasadili několik druhů květin, nejčastěji pelargonie v kombinaci s bakopou drobnolistou. Květináče pak vybízely k zasazení sukulentů, např. šruchy a netřesků. Nemohla chybět rudá hortenzie, která zvelebila koutek u ratanového posezení. Senioři, kteří přišli na terasu posedět u odpolední kávy, neskrývali nadšení -  u krásných kytiček i ta kávička chutná lépe.

Léto v centru Ostravy bude nabité programem
26 6 2023

Léto v centru Ostravy bude nabité programem

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) se letos připojilo k akci Léto v centru, které pořádají Centrum PANT ve spolupráci s Černou loukou. Od 3. července do konce srpna ožije Ostrava od Komenského sadů až po Černou louku mnoha akcemi, které zájemcům zpříjemní léto.

Na kole s přilbou aneb Přilba? Automaticky!
23 6 2023

Na kole s přilbou aneb Přilba? Automaticky!

To nejméně a zároveň nejvíce, co pro sebe, své zdraví a život můžete udělat, než šlápnete do pedálů je – nasadit si helmu – to málo, co považuje mnoho lidí za zbytečné, vám může zachránit život. To nejcennější, co máte. Po nehodách často slyšíme kdyby… Kdyby si tu přilbu vzal, kdyby ji měla na hlavě místo na řídítkách, vždyť to byl jen kousek, byl opatrný, jel pomalu. K nehodám cyklistů nebo s účastí cyklisty dochází velmi často. Ne vždy je na vině cyklista, stačí přehlédnutí ze strany řidiče auta, nepozornost, kdy se maminka otočí v autě za dítětem v sedačce, spěchající manager, který odepisuje v rychlosti na zprávu. Je to malý moment a Vy jako velmi zranitelný účastník silničního provozu, který nemá žádnou karosérii, airbagy, bezpečnostní pás, máte tu možnost, ne povinnost, ale možnost si ten jediný chránič na hlavu připnout. Neváhejte, udělejte to! Osoby mladší 18 let jsou povinny za jízdy použít ochrannou přilbu!

Nabídku Klubu Atlantik rozšířila Janáčkova filharmonie Ostrava
22 6 2023

Nabídku Klubu Atlantik rozšířila Janáčkova filharmonie Ostrava

Do Klubu Atlantik Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) se v loňském roce přestěhovalo Česko-japonské kulturní centrum, které zájemcům nabízí kurzy japonštiny, workshopy i přednášky. Zajímavou nabídku pro návštěvníky nyní rozšířila Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO).

Upozornění na nestandardní zkoušku sirén
21 6 2023

Upozornění na nestandardní zkoušku sirén

Na území Statutárního města Ostravy probíhá rekonstrukce stávajících a výstavba nových elektronických sirén. U každé sirény se musí provést test jejím spuštěním. Test bude probíhat spuštěním gongu, následně Českého rozhlasu Ostrava v siréně po dobu cca ½ minuty a následnou hlasovou informací „Zkouška sirén, zkouška sirén“. Testy budou prováděny bez houkání sirén.

Dnes 21. června 2023 bude test sirén proveden:

·         na bytovém domě Klegova 1407/23, Hrabůvka mezi 8 - 9 hod.,

·         na objektu Třebovická 5543/36, Třebovice mezi 9 - 10 hod.,

·         na budově Plzeňská 60/18, Zábřeh mezi 10 - 11 hod.,

·         na budově Chemická 2039/1, Mariánské Hory mezi 11 - 12 hod.,

·         na budově Slovenská 1149/5, Přívoz mezi 13 - 14 hod.

OSTRAVA SE OPĚT STANE CENTREM NEJEN EVROPSKÉHO LOUTKÁŘSTVÍ.
20 6 2023

OSTRAVA SE OPĚT STANE CENTREM NEJEN EVROPSKÉHO LOUTKÁŘSTVÍ.

Jsou to téměř 4 roky, co se v Ostravě naposledy konal Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Po vynucené covidové pauze se v roce 2023 festival vrací a nabídne divákům produkce loutkových divadel z celého světa.

Spectaculo Interesse je jeden z největších tuzemských loutkářských festivalů. Pořadatelem přehlídky je od roku 1995 Divadlo loutek Ostrava a v roce 2023 se uskuteční jeho 14. ročník. Dramaturgie festivalu byla vždy zaměřena především na výrazné produkce loutkového a alternativního divadla, které vznikly v období posledních dvou let od konání festivalu a ve kterých se pracuje s loutkou či principy loutkového divadla. S ohledem na to, že v roce 2021 festival neproběhl, rozhodla se tentokrát dramaturgická rada festivalu dát příležitost projektům, které vznikly v čase od roku 2019, tedy v posledních 5 letech.

Letošní ročník festivalu Spectuculo Interesse se uskuteční od 1. do 6. října 2023. Koná se pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Martina Baxy, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáše Curyla a náměstkyně primátora statutárního města Ostravy Mgr. Andrey Hoffmannové, Ph.D.

MŠ Lechowiczova se na Zahradní slavnosti rozloučila s předškoláky
19 6 2023

MŠ Lechowiczova se na Zahradní slavnosti rozloučila s předškoláky

V pátek 16. června 2023 se na zahradě MŠ Lechowiczova konala každoroční Zahradní slavnost a rozloučení s předškoláky u příležitosti blížícího se konce školního roku. Slavnost přesně v 15:00 hodin zahájila paní ředitelka Mgr. Šárka Králová přivítáním všech dětí, rodičů, prarodičů a hosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. 

Navštivte Rozmarné slavnosti. Bude Havaj
17 6 2023

Navštivte Rozmarné slavnosti. Bude Havaj

Břehy řeky Ostravice ožijí 24. června od 14:00 do 20:00 hodin sedmým ročníkem Rozmarných slavností, které se budou konat díky ostravským městským obvodům Moravská Ostrava a Přívoz a Slezská Ostrava.

„Přijďte v sobotu 24. června od 14 hodin k břehům Ostravice v centru a užijte si společně s námi již 7. ročník Rozmarných slavností řeky, které symbolicky spojují oba břehy - moravský a slezský! Po loňském úspěchu, kdy se akce mimořádně vydařila, věříme, že i letošní pestrý program, který jsme připravili, zajistí spoustu zábavy pro děti i dospělé,“ zve širokou veřejnost na tuto oblíbenou akci starosta Petr Veselka.

SETKÁNÍ VEDENÍ OBVODU S OBČANY NA TÉMA SOUČASNOST A BUDOUCNOST CENTRA
16 6 2023

SETKÁNÍ VEDENÍ OBVODU S OBČANY NA TÉMA SOUČASNOST A BUDOUCNOST CENTRA

Vedení našeho obvodu se 22. června v 17 hod. opět sejde s Vámi, občany. Tentokrát setkání proběhne v klubu Atlantik na ulici Československých legií 7.

Červnový zpravodaj Centrum
15 6 2023

Červnový zpravodaj Centrum

Aktuální zpravodaj CENTRUM si můžete prohlédnout opět v listovací podobě zpravodaj.munipolis.cz/moap/06-2023/! Dozvíte se v něm například, jaké slavnostní akce pro vás v průběhu roku opakovaně pořádáme. Dále vám představujeme, jak se mění tvář obvodu díky investičním akcím. Zjistíte také, jaké podněty a nápady vzešly z dosavadních setkání s vámi občany ve všech částech našeho obvodu. Přejeme příjemné čtení.

ZVEME VÁS NA 5. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU
14 6 2023

ZVEME VÁS NA 5. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU

V pondělí 19. června se bude konat 5. zasedání Zastupitelstva městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. 

Zastupitelé se sejdou v 9 hodin v jednací místnosti č. 306 v budově Nové radnice. Zasedání zastupitelstva je veřejné a je z něj pořizován videozáznam, který najdete v dalších dnech na YouTube kanálu městského obvodu.

Jednání lze sledovat také živě na streamu http://bitest.videostream.sk/moap/

Odborná konference představí komunitní práci jako účinný nástroj sociálního začleňování
13 6 2023

Odborná konference představí komunitní práci jako účinný nástroj sociálního začleňování

Inspirativní pohled na problematiku sociálního začleňování nabídne odborná konference na téma: Komunitní práce – účinná metoda sociální integrace Romů. Konferenci ve spolupráci s partnery pořádá Diecézní charita ostravsko-opavská a uskuteční se 15. června od 9 hodin v Ostravě.

 

 

Janáčkova konzervatoř v Ostravě je jednou z nejvýznamnějších umělecko - vzdělávacích institucí a letos slaví 70 let od svého založení
10 6 2023

Janáčkova konzervatoř v Ostravě je jednou z nejvýznamnějších umělecko - vzdělávacích institucí a letos slaví 70 let od svého založení

úterý 13. června od 16:00 hod. si můžete přijít k nám před radnici  poslechnout koncert Jazzového souboru Janáčkovy konzervatoře OstravaVenkovní výstavu k 70. výročí založení školy si potom můžete prohlédnout na ulici Zámecká, a to až do 25. června.