Divadla a kina

DIVADLO A. DVOŘÁKADivadlo Antonína Dvořáka 

Divadlo Antonína Dvořáka je jedna ze scén Národního divadla moravskoslezského. Novobarokní budovu navrhl architekt Alexandr Graf. Jako u prvního divadla v Československu byly použity železobetonové nosníky a horizontální překlady.

Vnitřní prostory divadla vyzdobili sochaři firmy Johann Bock & syn. Sochy na fasádě jsou dílem Eduarda Smetany, zatímco štítovou skupinu průčelí vytvořil Leopold Kosiga. Stropní obraz v hledišti namaloval akademický malíř Eduard Veith. V hlavním foyer jsou dva velké reliéfy (Drama a Hudba). Ty divadlu věnovala akademická sochařka Helena Scholzová. Hlavní oponu představující alegorii na práci, obchod a umění namalovali v ateliéru Koutský &  Rottonar.

Slavnostní otevření proběhlo 28. září 1907. Až do roku 1919 se zde hrála výhradně německá představení, po vzniku republiky se  divadlo stalo stálou scénou Národního divadla moravskoslezského. Během 2. světové války se jmenovalo České divadlo moravskoostravské, leč brzy bylo nuceno budovu opustit a přestěhovat se do Národního domu (nyní Divadlo Jiřího Myrona). Po roce 1945 neslo název Zemské divadlo, od roku 1949 Divadlo Zdeňka Nejedlého a od roku 1990 Divadlo Antonína Dvořáka.

Divadlo Antonína Dvořáka je domovskou scénou operního, činoherního a baletního souboru Národního divadla moravskoslezského a  jeho hlediště po rekonstrukci na přelomu tisíciletí pojme 517 diváků.   

Divadlo Jiřího Myrona

Divadlo Jiřího Myrona je jedna ze scén Národního divadla moravskoslezského. Návrh novorenesanční budovy předložil architekt Josef Srb. Národní dům, jehož stavba byla zahájena 27. června 1892, byl projektem spolku Čtenářská beseda. Ačkoliv již v prosinci 1893 fungovala budova v prozatímním provozu, teprve 16. a 17. června 1894 byl Národní dům slavnostně otevřen hrou „Paní mincmistrová“.

Roku 1906 převzal budovu Spolek Národní dům, při kterém byla ustavena Umělecká beseda plnící funkci divadelního družstva. To  začalo organizovat stálou českou scénu v Ostravě. První divadelní sezóna byla zahájena 16. září 1908 uvedením Smetanovy opery Prodaná nevěsta, poslední pak skončila operetou „Cikánský baron“ dne 7. května 1919. Po tomto datu se Národní dům stal druhou scénou Národního divadla moravskoslezského. O rok později se však hrálo již jen v Městském divadle (nynější Divadlo Antonína Dvořáka), přičemž Národní dům sloužil pouze ke společenským účelům. Od roku1925 zde sídlilo kino Kosmos.

Během 2. světové války donutili nacisté divadelníky opustit Městské divadlo a česká scéna se tak vrátila zpět do Národního domu. Ten  musel projít nutnou adaptací divadelního traktu. Adaptace skončily v lednu 1941 a již v únoru rekonstruované divadlo uvedlo operu „Prodaná nevěsta“. Po osvobození začal Národní dům opět sloužit jako druhá divadelní scéna (pod názvem Lidové divadlo). Roku 1954 byla budova přejmenována na Divadlo Jiřího Myrona na počest Jiřího Myrona, šestého ředitele Národního divadla moravskoslezského. Rozsáhlý požár z prosince 1976 budovu poničil natolik, že musela být na několik let uzavřena. Rozsáhlá rekonstrukce, při níž byl kompletně přestavěn vnitřní a zadní trakt, byla zahájena v srpnu 1980 a dokončena 28. dubna 1986.

Od slavnostního znovuotevření patří k největším divadelním scénám v republice. Je domovskou scénou operetního, činoherního a  baletního souboru Národního divadla moravskoslezského a disponuje 665 diváckými místy. 

DIVADLO LOUTEKDivadlo loutek

Na jaře 1918 vzniklo v někdejším ostravském hotelu Slavia stálé loutkové divadlo spolku Vlasta, které kromě pohádek hrálo i českou klasiku pro dospělé. Ale až v roce 1953 začalo psát svou novodobou, skutečně profesionální historii ostravské Divadlo loutek, jež v roce 1999 přesídlilo z budovy na Masarykově náměstí do nového, moderního sídla, plně vyhovujícího i nejnáročnějším požadavkům inscenátorů. Divadlo loutek dnes přináší pestrý repertoár inscenací, uspokojujících nároky širokého spektra diváků – od nejmenších dětí až  po  jejich rodiče. Od roku 1995 pořádá toto divadlo každé liché roky mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse Ostrava, každé sudé roky pořádalo Divadlo loutek Divadelní pouť bez  bariér, a to až do r. 2020, kdy organizátorskou štafetu předalo uměleckému souboru Bílá holubice.   

KOMORNÍ SCÉNA ARÉNAKomorní scéna Aréna

Patří k nejmladším a zároveň také nejmenším divadelním scénám v České republice. Vznikla na  půdě někdejšího Divadla hudby, které se v roce 1991 osamostatnilo a transformovalo do  podoby mnohožánrové umělecké scény. Komorní scéna Aréna navázala na tradici malých generačních divadel a její profesionální činoherní soubor nabízí dnes zejména středoškolské a  vysokoškolské mládeži nonkonformní představení studiového typu.

Také v tomto divadle nacházejí uplatnění mladé herecké i režisérské talenty, se zdejším souborem však pracovala i řada renomovaných a zkušených režisérských osobností, které si  zde rády ověřují možnosti práce v komorním divadelním prostoru. Vedle vlastních inscenací nabízí Komorní scéna Aréna četné zajímavé hudební pořady, pořádá diskusní a klubové večery a vzdělávací pořady pro děti a mládež. Rovněž se podílí na organizaci mezinárodního folklorního festivalu Folklor bez hranic. 

Divadlo Petra Bezruče

První aktivity dnešního Divadla Petra Bezruče spadají do poválečného období roku 1945. Neslo název Kytice a bylo určeno především mladému publiku. Během let divadlo několikrát změnilo adresu i název. Dnes je provozuje soukromá Divadelní společnost Petra Bezruče, která je finančně podporována z městského rozpočtu. Repertoár divadla se soustřeďuje téměř výhradně na činoherní inscenace, i když se zde čas od času s úspěchem uvádějí i představení muzikálového charakteru. Divadlo se specifickou poetikou, blízkou mladému publiku, dává první umělecké příležitosti mladým režisérům a absolventům herectví ostravské Janáčkovy konzervatoře a vysokých uměleckých škol. 

Dům kultury města Ostravy

Dům kultury je zařízení s několika sály, učebnami, součástí je i Kino Art. Má zde sídlo i Janáčkova filharmonie Ostrava. V  prostorách Domu kultury se pořádají koncerty, divadelní představení, odborné i populární přednášky a výstavy. 

Minikino

MinikinoMinikino promítá denně, včetně víkendů. Program nabízí nekomerční, umělecky kvalitní filmy za  příznivé ceny. Projekce v rámci Filmového klubu jsou obohaceny krátkým lektorským úvodem. Víkendové odpolední promítání je věnováno dětem. V provozu je kavárna s bohatým sortimentem. Sál s kapacitou 70 míst s vysoce kvalitním ozvučením je také možno pronajmout ke komerčním účelům. Možnost rezervace vstupenek on-line nebo telefonicky. Minikino Kavárna má bezbariérový přístup a zdarma přístupný bezdrátový internet. 

Multikino CineStar

(Obchodní centrum Futurum)

Novinářská 6c, Moravská Ostrava

tel.: +420 595 699 998-9

Multikino Cinema City

(OC Nová Karolina)

Jantarová 3344/4, Moravská Ostrava

tel.: +420 255 742 021

Akademický filmový klub VESMÍR

Zahradní 1741/17, 702 00 Moravská Ostrava

tel.: +420 596 995 733, +420 597 325 733