Počet lidí vykonávajících veřejnou službu prostřednictvím našich technických služeb se zdvojnásobí, 12. ledna 2012

V průběhu prvního čtvrtletí letošního roku dojde ke zdvojnásobení počtu pracovníků, kteří v rámci veřejné služby zajišťují úklid v našem městském obvodu.  Dosud práce vykonává 30 lidí denně. Po doplnění pracovníků ve spolupráci s úřadem práce jich bude každý den v ulicích 60. Pracovníci jsou rozděleni do tří skupin, první pro oblast Fifejdy, druhá pro Šalamouna  a třetí pro Přívoz.

Novelizací zákona o pomoci v hmotné nouzi byl v roce 2009 zaveden tzv. institut veřejné služby. Od ledna letošního roku se systém výkonu veřejné služby změnil. Úřady práce mohou od začátku roku vyřadit z evidence všechny ty, kteří tu budou vedeni delší dobu než dva měsíce a odmítnou vykonávat veřejnou službu. Pokud takový člověk odmítne nabídku vykonávat veřejnou službu v rozsahu nejvýše dvacet hodin týdně, bude vyřazen nejprve z evidence uchazečů o zaměstnání a následně, pokud je v systému dávek pomoci v hmotné nouzi, i z tohoto systému. Přijde proto i o pojištění placené státem. Přednostně oslovuje úřad práce k veřejné službě ty, kteří jsou v evidenci úřadu práce opakovaně anebo dlouhodobě.

„Byli jsme prvním obvodem Ostravy, který byl schopen podepsat již na konci loňského roku s úřadem práce smlouvu. Bylo to díky naší připravenosti zaměstnat lidi evidované na úřadu práce, a to prostřednictvím našich technických služeb. Smlouvy o výkonu veřejné služby jsou uzavírány na 20 hodin týdně. Tito lidé pomáhají při úklidu města a dělají kus práce proto, aby bylo naše město čistější. Práce v rámci veřejné služby plní i výchovnou a psychologickou funkci. Pracovníci v rámci veřejné služby v loňském roce naložili a odvezli přes 100 tun odpadu,“ uvedl místostarosta centrálního obvodu Dalibor Mouka.

 „Lidé v rámci veřejné služby pomáhají především při ručním úklidu veřejných prostranství, provádějí úklid kolem autobusových zastávek, úklid v parcích, podílejí se na likvidaci černých skládek, sběru a odvozu komunálního odpadu uloženého mimo popelnice. V zimním období zajišťují odstraňování sněhu především u přechodů pro chodce, autobusových zastávek a odsekávání ledu ze zledovatělých chodníků,“ doplnil ředitel Technických služeb MOaP Petr Smoleň.

 

Náklady spojené s veřejnou službou - vybavení pracovními pomůckami- činily za loňský rok cca 100 tisíc Kč.