Začínáme od nuly – technika nás vážně baví!

19/11 2018

Také naše mateřská škola patří mezi ty, které se zapojily do Programu zejména na podporu vzdělávání a talentmanagementu v oblasti technických a přírodních věd na území statutárního města Ostrava pro rok 2018 a 1. čtvrtletí 2019. V projektu Začínáme od nuly se snažíme „nastartovat“ cílenou podporu technického vzdělávání a podílet se tak na rozvoji technické gramotnosti předškolních dětí.

Začínáme od nuly – technika nás vážně baví!

V rámci této podpory jsme se mimo jiné zaměřili na přiblížení některých technických profesí  prostřednictvím exkurzí. Ty bezesporu patří k nejzajímavějším formám odhalování nejrůznějších technických tajemství a divů. Díky projektu měli naší nejstarší předškoláci možnost získat odpovědi na své zvídavé otázky v reálném prostředí (technických provozech) a ptát se, jak věci fungují, přímo vynikajících odborníků. Ať už to byl doc. Ing. Marek Penhaker, Ph.D., který nás provedl výzkumnými laboratořemi Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO, nebo Ing. Michal Tomašula, quality manager společnosti JOB AIR Technic a.s. na mezinárodním letišti Leoš Janáček Ostrava.

Katedra kybernetiky a biomedicinského inženýrství nám otevřela své laboratoře na začátku října a naši předškoláci vstoupili do úžasného světa vědy a techniky přímo na univerzitní půdě. Dozvěděly se, jak fungují roboti nebo obyčejná závora na parkovišti před obchodním domem, co je to EKG… Děti překvapilo velké množství drátů, strojků, kamer a světel, se kterými studenti pracovali. Ti byli naopak trochu překvapení zájmem tak malých dětí o elektrotechniku.

Dalším zajímavým technickým provozem, který jsme v říjnu navštívili, byly obrovské hangáry společnosti JOB AIR Technic a.s. v Mošnově. Většina dětí byla na letišti poprvé a zážitek, který se jim naskytl, byl určitě nezapomenutelný. Ne každému se totiž poštěstí prozkoumat hangáry s množstvím zvedacích plošin, strojů a všudypřítomných mechaniků, kteří pracovali v rozebraném letadle, pod ním a také nad ním. A kým myslíte, že se po této exkurzi děti chtěly stát, až vyrostou? No samozřejmě že pilotem velkého dopravního letadla nebo stíhačky.

Mít nebe nad hlavou, a ještě plné hvězd, souhvězdí a planet – to vše zažili naši předškoláci zase v listopadu v Planetáriu Ostrava. Poznávání technických zázraků bylo obohaceno úžasnou projekcí pohádky o tom, jak zvířátka letěla do Vesmíru. 

Náš projekt pomalu vrcholí, díky finanční podpoře statutárního města Ostravy, jsme obohatili život dětí v mateřské škole a zajímavou formou jim pootevřeli vrátka do světa vědy a techniky. A nadšené reakce dětí nás přesvědčují, že seznamování s technikou rozhodně není nuda!

 

Albina Šteffková a Lenka Šebestíková,

MŠ Ostrava, Šafaříkova 9

 fotofoto