Vila Hanse Ulricha představí výstavu Zbieg okoliczności

25/6 2024

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) připravilo další originální výstavu, tentokrát zaměřenou na zahraniční autory. Vila Hanse Ulricha v Ostravě bude do 27. července hostit soubor děl čtyř současných umělců, nastolujících trendy polského výtvarného umění, s názvem Zbieg okoliczności.

Vila Hanse Ulricha představí výstavu Zbieg okoliczności

Nové výstavě ve Vile Hanse Ulricha vévodí hesla jako náhoda, svoboda, zvědavost a možnost volby. Zahrnuje malbu, grafiku i konceptuální umění a spojuje dohromady síly tří generací výjimečných, velmi osobitých autorů a zároveň pedagogů, působících na Univerzitě umění Magdaleny Abakanowiczové v Poznani. Sławomir Kuszczak, Paweł Flieger, Ada Jurczak – Łowkis a Zbigniew Szot představí ukázku své tvorby, ze které čerpá nastupující polská umělecká scéna.“ říká Dominik Beneš, dramaturg CKV.

 
Výstava Zbieg okoliczności - Náhoda je překvapivě ucelená nejen svým postojem tvůrčího zkoumání skutečnosti, ale i po formální stránce. Všichni umělci se odkazují k představě krajiny, v této rovině chtějí vizuálně popsat svou realitu, pro všechny postoje hraje důležitou roli linie horizontu. Věděl jsem, komu výstavu nabízím, není to však náhoda... Nevěděl jsem, jaká díla budou vystavovat, a přesto znovu náhoda...“ sdělil Slawomir Kuszczak, kurátor výstavy Zbieg okoliczności. 

 

Vernisáž výstavy se bude konat 13. června v 17.00 hodin za účasti autorů.

Vstupné na výstavu ve Vile Hanse Ulricha činí 50 korun, děti, studenti a senioři zaplatí 30 korun.

 

Slawomir Kuszczak působí na Akademii výtvarných umění v Poznani od roku 1990. Vlastní malby, kresby a grafiky prezentoval na desítkách samostatných i kolektivních výstav v Polsku i v zahraničí.

 

Paweł Flieger začal studovat Akademii výtvarných umění v Poznani na Fakultě malby v roce 2000. Zabývá se malbou, grafikou i kresbou. Jeho díla odkazují mimo jiné na fenomén pozorování, sledování a komentování chování a životů jiných lidí v éře sociálních médií.

 

Ada Jurczak - Łowkis získala v roce 2022 zvláštní cenu rektora Univerzity umění Magdaleny Abakanowiczové. Ve své tvorbě se zabývá tématy násilí a nerovnosti.

 

Zbigniew Szot studoval na Univerzitě umění Magdaleny Abakanowiczové od roku 1981. Svá díla prezentoval na mnoha samostatných i kolektivních výstavách v Polsku i zahraničí, například v Řecku, Japonsku, Kanadě a Německu. Jeho tvorba zahrnuje malbu, digitální grafiku, kresbu, prostorové aktivity a scénografii.