Slovensko, Chorvatsko, Mallorca. Festival Folklor bez hranic Ostrava roztančí ulice exotickým, ale i domácím folklorem

11/8 2022

Zahraniční i tuzemské folklorní skupiny zatančí a zazpívají opět po roce v rámci festivalu Folklor bez hranic Ostrava. Ostravskému publiku se představí od 15. do 19. srpna. Tanečníci a hudebníci budou po pět dní cestovat napříč ostravskými obvody, vystoupí na náměstích, ale i v domovech pro seniory. Jedná se již o dvacátý čtvrtý ročník festivalu.

Slovensko, Chorvatsko, Mallorca. Festival Folklor bez hranic Ostrava roztančí ulice exotickým, ale i domácím folklorem

Návštěvníci se letos mohou těšit na soubory z Chorvatska, Mallorcy a Slovenska či Strážnice, ale samozřejmě i na domácí kolektivy z Ostravy a okolí. Folklorní nabídka je tedy tak jako v minulých letech pestrá,“ říká ředitel festivalu Lukáš Pavlík. Folklorní skupiny během nabitého programu zatančí v pěti ostravských obvodech a tradičně vystoupí také na klimkovické lázeňské kolonádě.

V pondělí se již od 15 hodin rozezní folklorní melodie napříč centrem města Ostravy, když na Masarykově náměstí začne hrát cimbálová muzika. V 15.30 se soubory vydají průvodem z Husova sadu na Masarykovo náměstí, kde v 16 hodin festival slavnostně zahájí vystoupení domácích i zahraničních účinkujících.

V úterý soubory zavítají na nové náměstí do Ostravy-Jihu na Horní 55. Ve středeční odpoledne se bude zpívat a tančit v Ostravě-Mariánských Horách na Mariánském náměstí a večer v Sanatoriích Klimkovice. Ve čtvrtek roztančí soubory průvodem porubskou Hlavní třídu a následně vystoupí vedle kruhového objezdu.

A poslední den festivalu se mohou diváci těšit na vyvrcholení v podobě tří koncertů na hradě ve Slezské Ostravě. „Dětské soubory se v pátek na Slezskoostravském hradě představí již od 15.30, v 17 hodin vypukne koncert nadžánrové kapely Ensemble FLAIR a v 18.00 začne závěrečný festivalový koncert dospělých kolektivů,“ dodává Pavlík.

V rámci festivalového programu soubory zavítají také do domovů pro seniory nebo centra pro osoby se zdravotním postižením. „Tanečníci letos nabídnou program seniorům v domovech Sluníčko a Slunečnice. Dále navštíví i Centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek,“ vyjmenovává místopředsedkyně pořadatelského spolku Markéta Sasínová.

Festival se koná díky pravidelné finanční podpoře statutárního města Ostravy, městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Poruba.