Přijďte si vyzkoušet BĚH VE TMĚ v rámci ČESKÉHO BĚHU ŽEN 2018

14/5 2018

Součástí Českého běhu žen, který se uskuteční v sobotu 26. 5. 2018 v Ostravě, bude i možnost vyzkoušet si symbolický BĚH VE TMĚ a podpořit tak Středisko rané péče SPRP, pobočka Ostrava, které dlouhodobě pomáhá rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným hendikepem v Moravskoslezském kraji.

Přijďte si vyzkoušet BĚH VE TMĚ v rámci ČESKÉHO BĚHU ŽEN 2018

Díky vstřícnosti organizátorů Českého běhu žen bude v závodním areálu v oblasti Fora Nová Karolina umístěno stanoviště Střediska rané péče SPRP, pobočka Ostrava, kde si zájemci budou moci vyzkoušet pohyb (běh či chůzi) s černými klapkami na očích na určenou, krátkou vzdálenost, a to vždy ve dvojici. Zakoupení poukazu na BĚH VE TMĚ v hodnotě 50 Kč (přičemž jeden poukaz platí pro dvojici účastníků) tak znamená podporu pro rodiny s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením. BĚHU VE TMĚ se může zúčastnit kdokoli z návštěvníků akce – samotné závodnice i jejich rodinní příslušníci.

Na stanovišti Střediska rané péče si zájemci budou moci prohlédnout také pomůcky a hračky určené dětem se zrakovým hendikepem a dozví se další informace o terénní službě rané péče a činnosti ostravského střediska. Zároveň zde bude i malá tvořivá dílna pro děti i dospělé.

Přijďte si zaběhat i podpořit Středisko rané péče SPRP, pobočka Ostrava!

KONTAKTY:

Středisko rané péče SPRP, pobočka Ostrava

Havlíčkovo nábřeží 2728/38, 702 00 Ostrava

Tel.: 774 567 236; e-mail: ostrava@ranapece.cz

www.ranapece.cz

 

Středisko rané péče SPRP, pobočka Ostrava, poskytuje službu rané péče rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením z celého Moravskoslezského kraje. Služba rané péče funguje tak, že když se rodičům narodí dítě a má závažné potíže, jeho vývoj neprobíhá, jak má, jezdí poradkyně za rodinou domů a poskytují všem členům rodiny potřebnou podporu. Ukazují rodičům, jak mohou vývoj dítěte podpořit, jak s dítětem co nejlépe komunikovat, jak vhodně rozvíjet jeho zrakové schopnosti. Zároveň informují o dostupných sociálních příspěvcích a službách, zprostředkují kontakty na další odborníky, zapůjčí vhodné hračky a pomůcky. Poskytují rodičům důležitou podporu v nelehké životní situaci, aby mohli své dítě vychovávat doma a nebyli nuceni uchylovat se k jeho umístění do ústavní péče. Podstatné je, že pracovnice rané péče jezdí za rodinami domů – rodiče s malým dítětem s hendikepem tráví obvykle mnoho času na nejrůznějších vyšetřeních, rehabilitacích, v nemocnicích. Služba rané péče je určena rodinám s dětmi s hendikepem ve věku od narození do sedmi let a je poskytována zdarma.

Co na službě rané péče oceňují rodiče:

„Nerozuměli jsme tomu, jak Maxík vidí, jak mu pomoci, aby očička používal co nejvíce. Nezajímaly ho hračky, ani lidi, alespoň tak se nám to jevilo. Naše poradkyně nám pomohla pochopit, co a jak můžeme pro syna udělat. Učili jsme se to krok za krokem. A teď už vidíme, jak Max dokáže reagovat, když má dostatečně výrazné podněty, jak ho čím dál více zajím,á co se kolem něho děje, jak se učí novým dovednostem…“

„Nejužitečnější pro nás byly konzultace v domácím prostředí, reference na dostupné školky, zapůjčování pomůcek a práce na zrakovém a psychomotorickém rozvoji dcery, kontakty na různé odborníky a organizace, kontakt na další rodiny… Díky službě rané péče se mi podařilo nabýt odvahu a sebevědomí problémy řešit, nebát se, přijmout hendikep našeho dítěte jako životní výzvu a přijímat pomoc od druhých a také ji poskytovat těm, kdo ji potřebují. Lidunka také velmi získala, zpřístupnili jste jí veškerou potřebnou péči. Děkuji.“

 

ČESKÝ BĚH ŽEN OSTRAVA, „nejusměvavější závod na světě“, se koná od roku 2013, v roce 2017 se ho účastnilo na 2 000 běžkyň, na start rodinného běhu se postavila téměř tisícovka dětí a celkově se akce spojené s oslavou ženské aktivity a dne dětí přímo namístě účastní na 30 000 návštěvníků. Z nich většina je zapojena do aktivního nejen sportovního programu. Každým rokem počet účastníků roste.

Na cílovou skupinu žen se organizátoři zaměřují z mnoha důvodů. Jedním z nich je i odvaha začít měnit svůj život a běh je vynikajícím a prověřeným prostředkem. Často však chybí odvaha začít. Projekt dodává a už dodal (a změnil život) mnoha ženám, které by samy nikdy nezačaly. A to mimo jiné i ženy s vysokou váhou, těžkými nemocemi nebo z rizikových skupin azylových domů apod. Změna postoje sama k sobě mění pak i postoj k životu a práci.

Základní informace o projektu najdete www.ceskybehzen.cz.

beh