Oslavy 100. výročí založení Československa na MŠ Varenská

29/10 2018

K oslavám 100. výročí založení Československa jsme se přidali také my všichni z Mateřské školy Ostrava, Varenská 2a, p. o. V rámci projektu Lípohrátky 2018! byl pro děti vytvořen originální pracovní sešit, který je seznámil nejen se základními státními symboly České republiky, ale hravou formou je přenesl do doby, kdy naše země vznikla.

Oslavy 100. výročí založení Československa na MŠ Varenská

Poznaly tedy trochu z historie. V mateřské škole i doma společně s rodiči si povídaly o našich „kořenech“, o úctě k zemi, ve které žijeme, k předkům a prapředkům, k tradicím. Pátraly po českých spisovatelích, vědcích, lékařích, sportovcích či objevech a činech. Vždyť je toho tolik, v čem jsme světoví a na co můžeme být hrdi!

Hrdi jsme také na to, že od středy 24. 10. 2018 máme na zahradě školy zasazený nový strom. Jde o národní strom lípu, živý symbol naší země. Bude nám připomínat nejen celý projekt, ale i povedené slavnostní odpoledne, ve kterém vystoupily naše děti a studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

Celý projekt je financován statutárním městem Ostrava a nám bylo velkou ctí, že za námi přišel pan primátor Tomáš Macura a se sázením lípy nám pomohl. A nejen to. Účastnil se i tvoření naší „balónkové vlajky“.

Prožili jsme společné nezapomenutelné chvíle plné radosti a štěstí, ale i zamyšlení a očekávání. Věříme, že tato výjimečná slavnost, stejně jako projekt Lípohrátky 2018! podpořili v dětech a dospělých vlastenectví. I to bylo jedním z cílů našeho projektu. Ne každý má tu možnost v životě, stát se součástí velké historické události, jakou oslava 100. výročí založení rodné vlasti bezesporu je.

Děkujeme všem, kteří u toho byli s námi, a těšíme se na další setkání. 

Stanislava Korcová

Jitka Severinová

obal