Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

O výměnu starých kotlů za ekologické je velký zájem

Poslední změna: Středa 15.05.2019 18:15

O příspěvek na nový kotel se v Moravskoslezském kraji během dvou hodin přihlásilo téměř 10 tisíc občanů. Půlmiliarda, kterou má kraj na ekologické kotle k dispozici, „zmizela“ během 54 vteřin. Už nyní je jasné, že tyto peníze stačit nebudou, kraj proto zažádá stát o navýšení alokace.

„Jsem rád, že lidé projevili o kotlíkové dotace tak velký zájem. Jakmile se v našem regionu podaří odstavit nevyhovující kotle, které v některých případech ročně vypouští i 100 kilogramů prachu, určitě se to na čistotě vzduchu projeví,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že v první fázi nebude možné vyhovět všem žadatelům. „Zatím máme na nové kotle k dispozici půl miliardy korun. Tato suma pokryje odhadem jen 3500 žádostí. Požádáme proto vládu o navýšení alokace tak, abychom mohli vyhovět co největšímu počtu žádostí,“ řekl Ivo Vondrák. Na enormní zájem o výměnu kotlů reagoval už i ministr životního prostředí Richard Brabec. Plánuje na vládě projednat další navýšení prostředků na kotlíkové dotace pro Moravskoslezský kraj minimálně o 500 mil. Kč.

Výměnu starých kotlů za ty nízkoemisní rozhodně doporučuji. A to nejen s ohledem na peněženku, ale zejména na životní prostředí,“  uvedla starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Zuzana Ožanová.

V prvních dvou kolech kotlíkových dotací Moravskoslezský kraj celkově přijal 14 a půl tisíce žádostí. Schválil jich 13 a půl tisíce. V předchozích výzvách měl kraj k dispozici na výměny kotlů celkem 1,5 miliardy korun. „Kotel už stihlo vyměnit asi 70 procent domácností. Celkově už byla vyplacena více než 1,2 miliardy,“ doplnil hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj bude opět na výměnu kotlů přispívat také ze svého rozpočtu. Každý úspěšný žadatel získá stejně jako v minulém kole 7 a půl tisíce korun.

 

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444

599 442 991

facebook_logo


Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
náměstí Dr. E. Beneše 555/6
729 29 Ostrava


Úřední hodiny »