Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

MASOPUST OSTRAVA 2019 aneb ZNOVUZROZENÍ V RENESANCI

Poslední změna: Úterý 05.02.2019 12:27

Již pojedenácté oživne centrum Moravské Ostravy oslavami konce masopustu. Tato tradiční lidová slavnost, jejímiž organizátory jsou Ostravské muzeum, úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, se bude konat v úterý 5. března na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích.

Vloni se programoví tvůrci přihlásili náplní k stému výročí vzniku naší republiky. Pro letošní rok zvolili téma týkající se doby renesance. Doby, charakteristické návratem k antickým ideálům, k oslavě krásy lidského těla, lidského života a přírody. Stejně jako samotné slovo renesance znamená obnovu, návrat, znovuzrození, tak i v období masopustu čeká na své znovuzrození příroda, země, půda, matka živitelka. Prosby za dobrou úrodu, dobré zdraví, šťastný život v nadcházejícím hospodářském roce, jsou základem všech masopustních zvyků, obyčejů a obřadů. Vedle tradičního ostravského masopustu, jehož jádrem je maškarní průvod ulicemi centra Moravské Ostravy, závěrečné Zabíjení kozla a Pochovávání basy, můžete v hlavním programu na Masarykově náměstí od 15. hodiny sledovat lidové divadlo ve stylu italské commedie dell´arte, která se zrodila právě v době renesance, na ni volně navazující hudební divadlo ve stylu karnevalu v Benátkách, poslouchat renesanční písně, zhlédnout renesanční tance a potěšit se regionálními lidovými tanci v podání ostravských dětských folklorních souborů. Důležitým aktem bude opět slavnostní předání masopustního práva účastníkům maškarního průvodu a veškerého masopustního veselí z rukou starostky městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu, pod jejíž záštitou se letošní ročník koná.

Samotné oslavy konce masopustu vypuknou na Masarykově náměstí již v 10 hodin dopoledne. V prostorách již tradičního masopustního jarmarku, který vám opět poskytne bohatý sortiment zabijačkových a krajových specialit, uvidíte potulné kejklíře, flašinetáře, pouliční divadlo, masopustní maškary a uslyšíte renesanční melodie. Podrobnější informace najdete v přiloženém plakátu.

Budeme rádi, připojíte-li se do maškarního průvodu.

PLAKÁT

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444

599 442 991

facebook_logo


Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
náměstí Dr. E. Beneše 555/6
729 29 Ostrava


Úřední hodiny »