Komenského sady ožijí na jedno odpoledne atmosférou první republiky

19/7 2022

Úspěšný happening, který měl premiéru v loňském roce, zopakuje Centrum kultury a vzdělávání (CKV) v sobotu 23. července od 14 hodin.

Akce První republika s vůní kávy představí dobovou atmosféru časů před sto lety prostřednictvím módy, uměleckých produkcí i ukázek běžného života. Happening je součástí programu kulturního Léta v Komenského sadech, který CKV připravilo na oba prázdninové měsíce.

Komenského sady ožijí na jedno odpoledne atmosférou první republiky

Prvorepublikové časy na návštěvníky dýchnou hned u vstupní strážní budky se závorou. „Společenský šat vhodný pro tuto velkolepou událost v duchu prvorepublikové atmosféry je vítán,“ říká ředitelka CKV Marcela Heříková. Jak totiž prozrazují dobové dokumenty, „základem počestné dámy i ctihodného muže jest do společnosti patřičně oblečeni choditi a pozdvižení nekonati,“ dodává. Každého, kdo přijde v dobovém kostýmu, četníci při příchodu obdarují slosovatelným kupónem o ceny.

 

Autentickou atmosféru dotvoří další dekorace a atrakce pro děti a dospělé i ukázky tehdejšího běžného dne. Bude mezi nimi například dobová pošta, pouťová střelnice, polní lazaret i polní kuchyně, hasiči, flašinetáři, ale také promítání na historickém projektoru nebo živá socha Charlie Chaplina. Hudební doprovod se ponese v duchu jazzu, swingu, dixielandu, program obohatí swingová škola a módní přehlídka. A protože období nazývané „zlatou érou“ bylo spojeno se vzestupem kaváren jako symbolu nového životního stylu, v gastrozóně nebude chybět výborná káva!

 

Na příznivce časů první republiky se CéKáVéčko těší v Komenského sadech poblíž busty J. A. K. a lávky na slezskoostravský Kamenec.