Jak může chytrý telefon a umělá inteligence pomoct s diagnostikou mrtvičky? Odpověď nabídne speciální přednáška Lékařské fakulty Ostravské univerzity

6/3 2024

Chytrý telefon, umělá inteligence a snímky z CT. To jsou tři nástroje, které mohou pomoci k diagnóze cévní mozkové příhody. Jak přesně? Odpověď najdou posluchači v rámci Týdne mozku Akademie věd ČR na speciální přednášce a workshopu docenta Ondřeje Volného z Lékařské fakulty a Davida Bala ze společnosti Brainomix Limited. Ostravská univerzita se festivalu Týden mozku AV ČR účastní již počtvrté.

Jak může chytrý telefon a umělá inteligence pomoct s diagnostikou mrtvičky? Odpověď nabídne speciální přednáška Lékařské fakulty Ostravské univerzity

Mrtvička si nevybírá, udeřit může u všech věkových skupin. Cévní mozková příhoda je navíc jednou z nejčastějších příčin dlouhodobých následků a příčin smrti u české dospělé populace. K včasné diagnostice může dnes přitom pomoci i umělá inteligence. Jak přesně? Nejen to se dozvědí zájemci na praktické přednášce s workshopem, kterou pořádá Lékařská fakulta Ostravské univerzity v pondělí 11. března v rámci Týdne mozku Akademie věd ČR. O své zkušenosti se podělí vedoucí Centra klinických neurověd Lékařské fakulty OU docent Ondřej Volný a David Balo ze společnosti Brainomix, která se zabývá použitím umělé inteligence při analýze lékařských dat.

 „Společně s Davidem Balo předvedeme a zkusíme s návštěvníky, jak správně a rychle reagovat v případě, že jste svědky rozvoje příznaků cévní mozkové příhody. V rámci interaktivní části přednášky probereme, jak lékaři interpretují snímky z počítačové tomografie, takzvaného CÉTéčka, a to s pomocí nástrojů umělé inteligence. Aplikaci si vyzkoušíme přímo v rámci praktického workshopu,” zve na přednášku docent Ondřej Volný.

 

Ostravská univerzita se do Týdne mozku aktivně zapojí už počtvrté. Praktický workshop pod vedením jednoho z předních odborníků na neurologii nabídne LF OU v pondělí 11. března od 16 hodin v budově INLEK Lékařské fakulty OU (místnost 101).

 

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998. Všechny akce festivalu jsou přístupné zdarma. 25. ročník festivalu proběhne v termínu od 11. do 17. března 2024.