Čištění památníku v Komenského sadech skončilo

31/10 2019

Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě je vyčištěný. Odstraňování olejové červené barvy trvalo dva dny. Odborné čištění provedla specializovaná firma, která se sama nabídla, že práce provede. Nejsložitější bylo samotné dočišťování, protože se barva nacházela ve spárách a různých záhybech na dvojsoší, umístěné uprostřed památníku.

Čištění památníku v Komenského sadech skončilo

Čištění nápisů, které se objevily na uměleckých deskách, tak náročné nebylo. Šlo totiž o klasickou sprejovou barvu. Odborná firma si za práce naúčtovala 82 tisíc korun. K čištění používali pracovníci chemické látky a horkou páru. Povrch sousoší a desek tímto postupem narušili a pak barvu opatrně seškrabávali. A nutno dodat, že jde o skutečné profesionály. Ruku k dílu přiložily i Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu, které památník po dobu prací oplotily, opatřily plachtou a dovážely potřebnou vodu.

Na celé dění dohlížel i restaurátor z Národního památkového ústavu, jehož přítomnost byla velmi nutná. Památník je národní kulturní památkou, tudíž bez jeho přítomnosti bychom se neobešli. Budeme usilovat o to, aby na místo byly instalovány bezpečnostní kamery, protože k jeho znečištění nedošlo poprvé. Požádáme také Městskou policii Ostrava o trvale zvýšený dohled. V tuto chvíli už je památník zase v původním stavu a stalo se z něj opět důstojné pietní místo.