Bezpečně na koloběžce
Léto je v plném proudu a hezké počasí vybízí k různým venkovním aktivitám. Jednou z nich jsou projížďky na koloběžce. Jak klasické koloběžky, tak elektrokoloběžky jsou velmi oblíbené nejen u dětí a mládeže, ale také u dospělých. Bohužel ne všichni, jenž na nich jezdí, dodržují pravidla bezpečné jízdy a tím riskují nejen svůj život a zdraví, ale také ostatních účastníků silničního provozu. Pojďme si nyní tyto pravidla bezpečné jízdy společně připomenout.
Důležité je vědět, že osoby jedoucí na koloběžce jsou podle zákona o silničním provozu považovány za cyklisty, a proto pro ně platí stejná pravidla, jako pro osoby jedoucí na jízdním kole. Na koloběžkách můžeme jezdit na silnicích nebo cyklostezkách, a to vždy při jejich pravém okraji. Naopak na chodníku či k přejíždění přechodu pro chodce koloběžku k jízdě užít nesmíme a měli bychom ji vést vedle sebe. Rychlost jízdy na koloběžce či elektorokoloběžce je potřeba vždy přizpůsobit danému terénu, dopravní situaci a také svým schopnostem. Během jízdy bychom nikdy neměli mít v uších sluchátka, jelikož pak neslyšíme co se děje kolem nás, a to se nám může ošklivě vymstít.
Pro koloběžky platí stejná povinná výbava jako pro jízdní kola. Řadíme zde:
- Účinné, dvě na sobě nezávislé brzdy. Ty bychom měli vždy před jízdou zkontrolovat.
- Odrazku bílé barvy v přední části koloběžky, odrazku červené barvy v zadní části koloběžky a odrazky musí být také v paprscích kol.
- Za snížené viditelnosti musí být koloběžka vpředu opatřena světlem bílé barvy a vzadu světlem červené barvy. Osoba jedoucí na koloběžce za snížené viditelnosti může svou viditelnost ještě zvýšit pomocí reflexních prvků umístěných například na oděvu.
- Volné konce řídítek musí být zaslepené, nejlépe gumovými rukojeťmi. Na těchto rukojetích nesmí být ostré hrany.
A jak je to s používáním ochranné přilby?
Ochrannou přilbu musí mít podle zákona při jízdě na koloběžce osoby mladší 18 let. Ovšem používat ochrannou přilbu by měli při jízdě na koloběžce všichni bez rozdílu věku, protože přilba může v případě pádu zachránit život a zdraví. Každá přilba, která prodělala jakýkoliv náraz, musí být vyřazena z používání, a to i když nejeví zřetelné známky poškození. Na přilbě může dojít k mikroskopickým trhlinkám, které nejsou pouhým okem viditelné a tak přilba ztrácí svoji účinnost v případě dalšího nárazu. Při jízdě na koloběžce je vhodné použít také cyklistické rukavice a pevnou obuv.
Cyklisté, mezi které řadíme také osoby jedoucí na koloběžce, jsou z hlediska zákona o silničním provozu považováni za řidiče. To mimo jiné znamená, že na koloběžce je zakázaná jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek.
Výše zmíněná pravidla je potřeba mít během jízdy na koloběžce stále na paměti. Proto je novojičínští policisté ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIP v pátek 14. července připomínali návštěvníkům Pusteven v Beskydech. Právě odtud vede do Trojanovic tzv. Knížecí cesta, která je mezi milovníky koloběžek velmi oblíbená. Bohužel 7. července 2023 zde došlo k vážné dopravní nehodě, kdy šestapadesátiletá žena jedoucí na koloběžce nepřizpůsobila rychlost své jízdy místnímu terénu a v prudké zatáčce upadla na zem. Během pádu si způsobila těžká zranění a musela být letecky transportována do nemocnice. Od začátku letošního roku na Knížecí cestě policisté evidují ještě jeden případ dopravní nehody osoby jedoucí na koloběžce. Koncem května zde devatenáctiletý mladík rovněž nepřizpůsobil rychlost jízdy místnímu terénu a začal před jednou ze zatáček prudce brzdit, přičemž přepadl přes řídítka. Během nehody mladík utrpěl těžká zranění. Obě zmíněné osoby měly během pádu ochrannou přilbu. Kdyby tomu tak nebylo, tak by dopravní nehody nejspíše skončily tragicky. Na tyto nešťastné události policisté nereagovali pouze výše uvedenou preventivní akcí, ale také zvýšením silničním dohledem v této oblasti.