Aktuality pro Slideshow
Stále to jsem já - služba pro lidi s onemocněním demencí
Charitní středisko Gabriel – komunitní centrum pro seniory nabízí novou aktivitu „Stále jsem to já“ lidem, kterým byla diagnostikována Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence. Nemocný člověk, kterému odborný lékař sdělí diagnózu onemocnění demencí, se často ocitá v depresi, má strach z budoucnosti, potřebuje poradit, jak řešit svou nelehkou sociální situaci.
Poradenství při péči o nemocné v domácím prostředí
Charita Ostrava v rámci aktivit Charitní hospicové poradny nabízí možnost bezplatné účasti na semináři „Jak pečovat o nemocného člověka v domácím prostředí“. Na setkání s profesionálními zdravotními sestrami Mobilního hospice sv. Kryštofa se dozvíte, jak zvládnout domácí péči o člověka se sníženou pohyblivostí, částečně nebo plně imobilního člověka a získáte související informace ze zdravotní a sociální oblasti.
Charita Ostrava zve na Dny otevřených dveří
Dny otevřených dveří se ve všech sociálních a zdravotních službách poskytovaných Charitou Ostrava uskuteční u příležitosti 33. výročí vzniku organizace 21.–22. 2. 2024 v době 9–17 h. Zájemci mohou získat informace o poskytovaných službách, budou mít možnost seznámení s prostředím a personálem v charitních domech. Srdečně zveme odbornou i laickou veřejnost a těšíme se na Vaši návštěvu!
Více se dozvíte na webových stránkách.
Na území města Ostravy je vyhlášena smogová situace
Důvodem vyhlášení smogové situace je naměření vysoké koncentrace polétavého prachu na více než polovině stanicích. Hygienici a lékaři doporučují především osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Žádáme také řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli a využili namísto toho možnosti hromadné dopravy. Podrobné aktuální informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách ČHMÚ: www.chmi.cz
Jak se v roce 2024 promění okolí galerie PLATO Ostrava
Zahradu, která obklopuje po obou stranách ostravskou městskou galerii PLATO, čekají v roce 2024 změny. Galerie tu nainstaluje posezení, zastínění a zónu pro děti. Promyslí i plán na další mobiliář, který osadí v dalších letech. To vše ve spolupráci s umělci, umělkyněmi a odborníky. Galerie přímo na zahradě plánuje aktivity pro školy i veřejnost.
Zeminový substrát nedostupný, kompost stále v prodeji
Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek zastavila dočasně společnost OZO Ostrava prodej zeminového substrátu. K dispozici je na ostravské kompostárně momentálně jen kompost – organické hnojivo vyrobené ze svezeného bioodpadu.
Vila Hanse Ulricha bude hostit unikátní instalace Michala Škapy
Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) připravilo další výjimečnou výstavu ve vile Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26. Tentokrát půjde o instalace Michala Škapy s názvem Light Years. Výstava potrvá od 11. ledna do 28. března.
Projekt Třídíme v MOb MOaP
Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz získal dotaci ve výši 978 808 Kč z Operačního programu životní prostředí na realizaci projektu ,,Třídíme v MOb MOaP“. Projekt je zaměřen na doplnění a zefektivnění systému odděleného sběru odpadů. Konkrétně se jedná o instalaci 75 ks košů s odděleným sběrem papíru, plastů a směsného komunálního odpadu v rámci městského obvodu, kdy stěžejní část těchto košů bude umístěna do a v okolí historického centra, kde sběr separovaného odpadu není dostatečně zajištěn. Cílem projektu je především snížení produkce směsného komunálního odpadu ukládaného na skládku a zvýšení podílu materiálového využití odpadů, čímž se přispěje ke snížení negativního dopadu konzumního způsobu života na životní prostředí. Realizace projektu by měla proběhnout v roce 2024. Na projekt byla poskytnuta podpora Evropské Unie.
Na nedotovanou část tohoto projektu byl současně poskytnut neinvestiční transfer z Fondu životního prostředí města Ostravy ve výši 795 tis. Kč. K celkové dotaci takřka 1,8 milionu Kč přidá obvod ze svého rozpočtu 922 tisíc Kč.
Město zajistí svoz vánočních stromků od kontejnerových stání v blízkosti sídlištní a bytové zástavby
Zastupitelé města na svém prosincovém zasedání projednali a vydali obecně závaznou vyhlášku č. 18/2023, která mění a doplňuje stávající vyhlášku o stanovení obecního systému odpadového hospodářství města. Novela této normy mimo jiné zavádí i možnost mobilního svozu biologického odpadu, což v praxi znamená, že město může zavést i systém svozu vánočních stromků. Na webové stránce města https://zdravaova.cz je zveřejněn harmonogram svozů, ve kterých dnech bude městská společnost OZO Ostrava stromky svážet. Svoz od kontejnerových stání v blízkosti sídlištní a bytové zástavby, tedy tam, kde na těchto stanovištích stojí kontejnery o objemu 1 100 litrů, probíhá v termínu od 2. ledna do 16. února 2024.
Dokument České televize Zrodila se Velká Ostrava
Česká televize v rámci Historie.cs odvysílala díl „Zrodila se Velká Ostrava,“ o prvorepublikové Ostravě starosty Jana Prokeše i o její architektuře a o rozšíření Ostravy před 70 lety. I naše radnice se na natáčení na podzim podílela. Dokument můžete zpětně shlédnout v internetovém archivu Historie.cs na přibližné adrese www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/423236100051001/ a v dohledání pod názvem dílu.
Protipovodňová opatření v Ostravě
Město Ostrava disponuje dokonalejším, a tedy i efektivnějším, souborem protipovodňových opatření. V závěru listopadu loňského roku byl dokončen projekt s názvem „Protipovodňová opatření ve městě Ostrava,“ který obsáhl jak digitalizaci povodňových plánů, tak modernizaci i doplnění sirén například v místech, která dosud systémem varovného systému pokryta nebyla. Sofistikovanější opatření si vyžádala náklady ve výši, jež přesáhly 39 milionů korun. Projekt byl financován Evropskou unií, která poskytla víc jak 24 milionů korun, město se podílelo částkou přesahující 12 milionů korun a přes 2,9 milionů korun uhradil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.
Začněte nový rok dobrým skutkem s Tříkrálovou sbírkou
Na pomoc lidem v nouzi se vypraví od 1. do 14. ledna 2024 koledníci Tříkrálové sbírky. Největší sbírkovou akci v republice organizuje už po čtyřiadvacáté Charita, která vysílá koledníky do ulic, měst i vesnic, aby popřáli lidem požehnaný nový rok a požádali o příspěvek pro potřebné.
STÁTNÍ SMUTEK ZA OBĚTI TRAGÉDIE NA FILOZOFICKÉ FAKULTĚ
Vláda České republiky vyhlásila na sobotu 23. prosince 2023 den státního smutku k uctění obětí velké tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V poledne se rozezní zvony a lidé by měli památku uctít minutou ticha. V Katedrále Božského spasitele v Ostravě se bude od 15:00 konat zádušní mše.
K vyjádření upřímné soustrasti se připojuje také vedení obvodu a zaměstnanci úřadu MOaP.
Odpadové služby o Vánocích a na Nový rok
Jako každoročně koncem roku přizpůsobuje společnost OZO Ostrava své služby vánočním svátkům. S nimi je vždy spojen větší objem zejména obalových odpadů, a proto ostravští popeláři vyjedou do ulic i ve svátečních dnech a připravují se také na mimořádné svozy. Zato na Nový rok si většina z nich odpočine.
ODPAĎÁČEK NAVŠTÍVIL MATEŘSKÉ ŠKOLKY
Ve dnech 4.12. a 5.12. proběhla v mateřských školkách Repinova, Waldorfská a Šafaříkova beseda s Odpaďáčkem. Beseda byla zaměřena na téma udržitelný rozvoj, recyklace a skládkování a předcházení odpadům a věnována byla zejména předškolákům.
OCENILI JSME 10 NEJLEPŠÍCH PRACOVNÍKŮ TS MOAP
Vedení městského obvodu minulý týden ocenilo 10 nejlepších zaměstnanců Technických služeb MOaP za rok 2023. Ocenění byli 2 zaměstnanci z každého úseku (doprava, veřejná zeleň, komunikace, údržba, ruční čištění).
Nejen oceněným, ale všem pracovníkům Technických služeb děkujeme za jejich práci.
Žádosti o dotace na obnovu památek a sakrálních staveb město přijímá do 8. března 2024
Statutární město Ostrava opět podpoří rekonstrukční a obnovovací stavební práce, sloužící k zachování kulturních památek a významných městských staveb na svém území. Finanční prostředky žadatelům – tak jako v předchozích letech – poskytne rozpočet Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb. V jeho rámci město na daný účel pro nadcházející rok shromáždilo ve dvou výzvách celkem 5, 5 milionu korun.
Děti z naší MŠ Lechowiczova navštívila mikulášská družina a zažily čertovsko-andělský rej
V úterý 5. prosince zavítala do školky vzácná návštěva. Jako každý rok navštívil děti v jednotlivých třídách Mikuláš v doprovodu anděla a čerta. Postavu Mikuláše a čerta představovaly kolegyňky ze školky a anděla velmi hezky ztvárnila studentka Zuzka z VOŠ PRIGO. Mikulášské družině děti v každé třídě zazpívaly písničky a zarecitovaly básničky, které se s učiteli naučili. Když Mikuláš zjistil, že byly děti celý rok hodné, dostaly balíček dobrot, který připravily paní kuchařky. Ve čtvrtek 7. prosince poté na mikulášskou nadílku navázal čertovsko-andělský rej. Děti, učitelé i ostatní zaměstnanci přišli v tento den v kostýmu čertíka nebo andílka. Děti si zahrály různé soutěživé hry a zatančili společně s učiteli čertovské tanečky. Obě dopoledne se moc povedla, a to hlavně díky skvělé spolupráci všech zaměstnanců mateřské školy.
za celý kolektiv
Bc. et Bc. Roman Chovančík
zástupce ředitelky
MŠ Ostrava, Lechowiczova
Na Základní škole Ibsenova se konal workshop k participativnímu rozpočtu Náš obvod
Participativní rozpočet letos poprvé prochází obměnou, kdy řešení vítězné lokality pomůže místním obyvatelům navrhnout Ostravská univerzita. Ta nejprve podrobí lokalitu různým šetřením s cílem zjistit, jaké využití lokality bude místním obyvatelům nejvíce vyhovovat. Tohoto úkolu se ujal Alexandr Nováček z katedry Sociální geografie a regionálního rozvoje se svými studenty. Studenti byli rovněž přítomni na plánovacím workshopu, kde byly výsledky šetření prezentovány a následně použity jako podklad pro další kroky v rámci celého plánovacího procesu. Dalšími zapojenými do plánovacího workshopu byli zástupci navrhovatelek lokality, galerie PLATO, neziskové organizace Vzájemné soužití a zástupce fakulty sociálních studií Ostravské univerzity. Výstup z plánovacího workshopu, společně s výsledky předešlých šetření v lokalitě, poslouží pro vytvoření finální studie, která bude v lednu 2024 předána projektantovi, který z ní následně vytvoří projektovou dokumentaci. Obdobný proces plánování řešení zanedbaného místa, se zapojením Ostravské univerzity, byl v minulosti použit v Ostravě již například při hledání řešení, jakým způsobem revitalizovat Tylův sad ve Slezské Ostravě.
Ostravské Vánoce se přehouply do své druhé poloviny, zahraje Lenka Dusilová BAND a další hvězdy, veřejnost si už ve středu zazpívá koledy na Prokešově náměstí
Ostravské Vánoce se přehouply do své druhé poloviny. Co do programu však mají na všech scénách stále co nabídnout. Na Hlavní scéně tento týden zahraje Lenka Dusilová BAND, Moře dní či MALALATA DJ´s, v pátek zažije Masarykovo náměstí příval energie v rámci vystoupení Ostrava zpívá gospel. Vůbec poprvé budou letos v rámci Ostravských Vánoc lidé už tuto středu zpívat koledy, v rámci oblíbené celorepublikové akce Česko zpívá koledy s Deníkem a Českým rozhlasem, na Scéně Nové radnice na Prokešově náměstí.