Výstaviště Černá louka

Výstaviště Černá louka se nachází v centru města poblíž Masarykova náměstí. Díky své strategické poloze se Černá louka stala oblíbeným místem k relaxaci nejen pro rodiny s dětmi a sportovce, kteří využívají jak workoutové kondiční nástroje, tak běžecké trasy vedoucí z areálu k blízké řece Ostravici a do prostoru Slezskoostravého hradu. 

V pěti hektarovém areále je umístěno devět objektů, z toho dva výstavní a kongresové pavilony. Ostatní slouží realitní činnosti. Venkovní plochy a travnatá zóna poskytují návštěvníkům i  obyvatelům centra města místo pro odpočinek. Hlavní výstavní pavilon A disponuje hrubou výstavní plochou 6300m2. Ročně se  na  výstavišti koná téměř 100 výstav, konferencí, seminářů a jiných kulturně společenských akcí. V současné době areál patří mezi pět nejvýznamnějších míst v ČR, kde se pořádají významné regionální akce jako Festival v ulicích, Olympijské festivaly, venkovní divadelní tour Spectaculo Interresse, ale také v rámci pavilonu A Infotherma, Knižní festival Ostrava nebo prodejní výstavy jako Kreativ Ostrava či Výstava koček. 

 

Na Černé louce se také nachází přírodní památka tzv. rovninské balvany. Jde o soubor deseti bludných balvanů odkrytých v pískovně v Hlučíně–Rovninách v roce 1958. Následně byly tyto balvany znovu zaházeny a odkryty o šest let později při rekultivačních pracích. Tato přírodní památka svědčí o rozsahu zalednění pevninským ledovcem v sálském období na území Ostravska. Z místa nálezu byly balvany na své nynější místo přemístěny v roce 1964.