Důležitá fakta - nájemné, stav budovy radnice, parkování

foto

Nájemné

Občané jsou v podivných plátcích strašeni informací, že pokud obvod platil nájemné magistrátu, zůstaly peníze vlastně městu a veřejné prostředky nebyly placeny soukromníkovi. ODS jaksi pozapomněla říci, že magistrát sám je dlouhodobě v nájmu a to za zcela jiných podmínek než se podařilo vyjednat nám. Několik faktických čísel. Obvod v Nové radnici opouští kancelářskou plochu o rozloze 4 357 m² za kterou magistrátu platil  1 486 Kč/m²/rok, celkově6,475 mil. Kč/rok. Obvod odchází do budovy, kde bude platit 1 053 Kč/m²/rok, celkově5,8 mil.Kč/rok za 5 505 m². Uvolněné prostory může magistrát zaplnit například svými úředníky sídlícími dnes v pronajatých prostorech v bývalé Union bance v ulici 30. dubna. Zde magistrát „soukromníkům“ podle našich informací platí 2 230 Kč/m²/rok za plochu 4 415 m², celkově tedy9,85 mil. Kč ročně. Úspora pro město je jednoduše spočitatelná.

 

Stav budovy radnice

Budova je zcela funkční a donedávna plnohodnotně sloužila jako veřejný bankovní dům. Po úpravách hrazených pronajímatelem bude zcela jistě dobře sloužit občanům našeho obvodu. Proč byla bankou po více než 80 letech  opuštěna, to je možná otázka i pro současné vedení města, které se jako jeden z nejvýznamnějších klientů  mohlo minimálně pokusit ,v rámci záchrany historického centra města, rozhodnutí banky odejít do Karolíny zvrátit. Nestalo se. Jak bylo řečeno v hlavním článku, podařilo se nám vyjednat dohodu, která umožňuje případný odkup budovy za fixovanou cenu.

 

Parkování

Je potřeba říci, že v současné době, kdy je radnice MOaP v nájmu v budově Nové radnice na Prokešově náměstí, nemá pro své zaměstnance žádné vyhrazené parkovací místa a ti živelně parkují v jejím okolí. Magistrát, přestože vybudoval za nemalé peníze parkoviště z ulice Českobratrské, uvolnil obvodní radnici jen jedno parkovací místo. Co se týká parkování pro návštěvníky úřadu, je možné pod Prokešovým náměstím podzemní parkoviště se sazbou 30 Kč/hod.

Se stěhováním do budovy na náměstí Dr. E. Beneše jsme vyčlenili plochy , které budou určeny pro parkování zaměstnanců, a to na ulici Žofínské (za Domem knihy). Návštěvníci úřadu budou moci využívat devět bezplatných, časově omezených parkovacích míst před budovou na náměstí Dr. E. Beneše (dnes taxi stání). Parkovat zde bude možné maximálně hodinu. Papírové parkovací hodiny je možné zakoupit v pokladně radnice (v přízemí budovy). Parkování bude monitorováno kamerou tak, aby nedošlo ke zneužívání těchto míst k jiným účelům, než je vyřizování záležitostí na úřadě.

Pro návštěvníky je dále v dostupné vzdálenosti možnost parkovat např. na parkovišti vedle muzea na Pivovarské ulici za cenu 20 Kč/hod. a další půlhodiny za 10 Kč. Dále existuje pro návštěvníky radnice varianta využít parkoviště v Nové Karolině, kde jsou nyní první tři hodiny parkování zdarma.