Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Zajištění nemovitostí před odjezdem na dovolenou

Poslední změna: Středa 12.07.2017 17:00

Během letních prázdnin mnoho rodin odcestuje na kratší či delší dobu na vytouženou dovolenou a prožije krásný čas v naší vlasti či v zahraničí. Před odjezdem bychom však rozhodně neměli podcenit zabezpečení bytu či domu, ať nás nečeká nemilé překvapení při návratu. Byty, domy jsou na čas dovolených opuštěny a právě v tomto období jsou lákadlem pro páchání majetkové trestné činnosti. Ke vloupání do rodinných domů či bytů dochází jak během dne, tak v nočních hodinách.

Je tedy důležité udělat pár bezpečnostních opatření a neulehčovat „bytařům“ práci v podobě lehce přístupné a nezabezpečené nemovitosti. Zde je několik rad a doporučení:

  1. Řádně zamkněte a ujistěte se, že všechny      přístupové cesty (okna, dveře) jsou zabezpečené a zavřené. Vhodné je      mít bezpečnostní dveře či dveře s bezpečnostním zámkem. Za zvážení      stojí také monitorovací systémy včetně kamer, které můžete mít napojeny na      mobilní telefon, který v případě spuštění alarmu přijme zprávu. Zloděje      může odradit také okenní fólie, v případě přízemních bytů mříže a      tato opatření dokáží znepříjemnit či zcela zamezit pachateli cestu do      objektu.
  2. Zbytečně nikomu neříkejte, že odjíždíte na      dovolenou a nebudete doma a tyto informace nesdílejte vy, vaše děti ani na      veřejných diskusích na sociálních sítích, což je v dnešní době velký      trend.
  3. Požádejte někoho z blízkých či známých, aby      dohlédl na domácnost (vyvětrat, stáhnout a roztáhnout žaluzie), aby      byt budil dojem, že není opuštěný. Vhodné je zajistit i vybíraní poštovní      schránky, která může být zdrojem informací o nepřítomnosti majitele.  Svůj účel splní také elektronický      časovač na rozsvěcování světla, či zapnutí rádia.
  4. Na zahradě nenechávejte zbytečně ležet věci      jako je žebřík, nářadí nebo sekačka a ukládejte je do zabezpečené kůlny.      Zahradu opatřete osvětlením s pohybovým čidlem, které udrží prostor      dostatečně přehledný i v noci. Nenechávejte žádné hodnotné věci na      balkoně a terase, i když nebydlíte v přízemí. Pokud odjíždíte na delší      dobu, je důležité udržovat také prostor před domem např. sekání trávníku,      zalévání zeleně.
  5. Nezapomeňte před odjezdem uschovat a zabezpečit      cenné předměty či větší finanční hotovost. Poznamenejte si sériová čísla a      zvláštní označení cenných předmětů, elektronických výrobků a případně si      je vyfotografujte. Nechte si cennosti označit dostupnými identifikačními      metodami a prostředky. V případě, že se stanete obětí zlodějů, tak      tato opatření usnadní jejich nalezení, identifikaci a urychlí řešení celé události.

Pokud byste po příjezdu domů zaznamenali, že váš byt navštívil nezvaný host, v žádném případě nevstupujte dovnitř, ale ihned volejte na linku 158 a o celé události informujte policii.

Přejeme všem pohodovou dovolenou, šťastný a bezproblémový návrat domů.

komisař por. Bc. Pavla Jiroušková

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444

599 442 991

facebook_logo


Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
náměstí Dr. E. Beneše 555/6
729 29 Ostrava


Úřední hodiny »