Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Velikonoce na Masarykově náměstí

Poslední změna: Úterý 04.04.2017 08:32 vypršelo

Ve dnech 10. až 14. dubna se na Masarykově náměstí uskuteční  velikonoční jarmark. Připravena jsou vystoupení folklorních souborů, dětský kolotoč i opravdová velikonoční farma plná zvířat. Návštěvníci si budou moci koupit dobroty a výrobky související s Velikonocemi, ale také se seznámit s nejrůznějšími lidovými řemesly.

„Zachovávat tradice ve městech je mnohem složitější a náročnější než na venkově. Velikonoce bohužel ve druhé polovině 20. století ztratily v očích obyvatel aglomerací svůj půvab, smysl a symboliku a staly se spíše komerční záležitostí. To jsme se už před lety rozhodli změnit a snažili jsme se tomuto nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku vrátit i uprostřed Ostravy jeho atmosféru se všemi zvyky a tradicemi. Zda se nám to daří, mohou posoudit návštěvníci, které k nám, do centra města, srdečně zvu,“ uvádí starostka Petra Bernfeldová.

V pondělí 10. dubna se příchozí mohou těšit na lidový soubor Lachovček  a Trombitáše Štefánikovce z Púchovské doliny. Fujary trombity většina z nás zná z televizní reklamy na žvýkačky, tady je uvidí a uslyší naživo. Efektní bude určitě i úterní práce řezbáře, jenž bude pracovat s motorovou pilou a vytvoří skulpturu s velikonoční tematikou. Středa představí pastýřské velikonoční tradice v podání členů Cechu slovenských gajdošů z Oravské Polhory. Díky nim se dozvíme o životě na salaších, seznámíme se s výrobou korbáčiků a halušek a k tomu všemu bude hrát lidová muzika. V minulosti lidé z tohoto kraje dojížděli do Ostravy za prací, takže s naším městem mají hodně společného. Na čtvrteční práci mistra lidové umělecké tvorby Štefana Kanaloše pak v pátek naváže řezbářská show, při níž návštěvníci kromě rychlořezby motorovou pilou uvidí i skutečně létající pily.

To celé se bude odehrávat na velikonočně vyzdobeném Masarykově náměstí, jemuž bude vévodit bříza, o jejíž výzdobu kraslicemi a pentlemi se postarají žáci Střední zahradnické školy Ostrava. Přesvědčte se o tom, že Velikonoce v centru nejsou jen o pondělku a pomlázce, ale že je lze prožít mnohem intenzivněji a že k nim patří spousta zvyků, s nimiž budete v průběhu pašijového týdne v centru města průběžně seznamováni.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444

599 442 991

facebook_logo


Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
náměstí Dr. E. Beneše 555/6
729 29 Ostrava


Úřední hodiny »