Slezská města včera i dneska / Śląskie miasta wczoraj i dziś.

5/12 2022

Muzea mají nezastupitelnou úlohu v životě nás všech. Mimo jiné aktivity také sbírají a uchovávají pro příští generace předměty, které dokládají, co vše bylo důležité v životě lidí v minulých časech. Historická cena sbírek roste ze dne na den. Jsou to jak běžné věci potřebné pro život, ale také skvosty nebo díla „velikánů“.

 A mezi vzácná díla, která jsou ve sbírkovém fondu Ostravského muzea, se řadí i 11 grafických tabulí s názvem Scenographia Urbium Silesiae, na kterých jsou v 84 obrázcích vyobrazena panoramata (veduty) 77 slezských měst. Dílo vytvořil kolem roku 1737 Friedrich Bernard Werner – grafik, kreslíř, ale taky topograf a zeměměřič. Mnohá města mají svoji Wernerovu vedutu, ale soubor všech 11 tabulí ve sbírkách Ostravského muzea je unikátní.

Slezská města včera i dneska / Śląskie miasta wczoraj i dziś.

Jeho grafiky muzeum zaujaly natolik, že se sami chtěli přesvědčit, jak vypadají vyobrazená města dnes a ukázat všem, které budovy z doby F. B. Wernera ve městech ještě zbyly. Většina ze 77 vyobrazených měst je na polské straně Slezska. Proto se domluvili na spolupráci s jejich již tradičním polským partnerem – Muzeem v Ratiboři (Muzeum w Raciborzu) a vznikl projekt Slezská města včera i dneska / Śląskie miasta wczoraj i dziś.

Vybrali 19 měst na území Horního Slezska po obou stranách hranice a prostřednictvím Euroregionu Silesia jsme na tento projekt získali finance z Evropské unie.

Výsledkem spolupráce je výstava představující stavby z Wernerova grafického vyobrazení, které v městech zbyly, které je dodnes zdobí a podílí se na vzhledu celého města. Výstava má dvě části – venkovní (kopie 11 unikátních tabulí Scenographia Urbium Silesiae se všemi vyobrazenými městy) a vnitřní, která se představí v muzeích 19 vybraných měst na obou stranách hranice. K projektu je i samostatný web www.slezskamesta.cz, kde bude umístěn on-line katalog výstavy a fotografie, které se nevešly na výstavní panely. Muzeum by bylo rádo, kdyby se podílela i široká veřejnost se svými pocity při návštěvách slezských měst. Vaše poznatky by rádi uveřejnili na výše zmíněném webu.

Věříme, že výstava a další informace „přemluví“ mnohé k výletům do těchto krásných měst.

Své dojmy z některých míst, ve kterých pracovníci muzea dokumentovali současnost, zpracovávají doteď. Setkali j se s krásou nevídanou, ale i s pohledem neutěšeným. Pevně ale věří, že počet zachovalých památek, které jsou vyobrazeny na Wernerových vedutách, se už nezmění, že budou opečovávány i dalšími generacemi.

19 zpracovaných měst: Cieszyn, Glogówek, Glubczyce, Glucholazy, Kiedzerzyn-Koźle, Krapkowice, Nysa, Opole, Paczków, Prudnik, Raciborz  - na straně polské. Andělská Hora, Bruntál, Javorník, Karviná, Krnov, Opava, Osoblaha, Zlaté Hory na straně české