Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

PLATO chystá unikátní oživení 5000 m2 v bývalém Bauhausu

Poslední změna: Pátek 09.02.2018 10:19

Městská galerie současného umění PLATO se připravuje na jarní stěhování do bývalého hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Veřejnosti zde postupně nabídne současné umění na ploše téměř půl hektaru. Nové, v kontextu střední Evropy zcela unikátní sídlo otevře PLATO v polovině dubna programově nabitým zahajovacím týdnem. Svou dočasnou Kancelář pro umění, kde působilo necelý rok, uzavřelo 31. ledna.

V bývalé prodejně textilu na Českobratrské ulici působilo PLATO provizorně od března 2017. Ve stísněných a náročných podmínkách se galerii podařilo uskutečnit 13 výstav a dalších 52 akcí včetně přednášek, koncertů či workshopů pro děti nebo dospělé. „Během roku se nám podařilo představit veřejnosti nejcharakterističtější způsoby, jimiž současní umělci přistupují k problémům a podobám dnešního světa. Jako instituce jsme byli nonkonformním, ale velmi vstřícným a vnímavým partnerem nejen autorům, ale také našemu publiku,“ shrnuje ředitel PLATO Marek Pokorný. 

Během deseti měsíců PLATO představilo Ostravě 254 tvůrců, z nichž celá třetina přijela ze zahraničí. Experimentální činnost Kanceláře umístil mezi deset nejzajímavějších uměleckých událostí roku 2017 v Česku Blok – polský online magazín o umění ve střední Evropě. Dvě loňské výstavy PLATO zařadil mezi nejzajímavější ve střední a východní Evropě prestižní polský časopis SZUM. „PLATO má mezinárodní přesah a zároveň se obrací k lokálnímu publiku. Právě tato rovnováha a otevřenost vůči spolupráci většině českých příspěvkových institucí chybí,“ hodnotí asociovaný kurátor PLATO a ředitel pražské galerie Futura Michal Novotný.

 

Po uzavření Kanceláře PLATO rozhodně neodpočívá – nadále pokračuje se vzdělávacími programy a jeho lektorky vyjíždí za žáky a studenty přímo do škol; loni jich navštívily pět desítek. V otočných dveřích rektorátu ostravské technické univerzity je stále ještě k vidění instalace jednoho z nejvýznamnějších současných umělců nazvaná Jiří Kovanda ve dveřích VŠB-TUO. Právě tuto výstavu ocenil časopis SZUM i v evropském měřítku.

 

Celý tým PLATO nyní intenzivně pracuje na celoročním programu pro Bauhaus, který galerie nabídne všem, kdo mají zájem o současné (vizuální) umění – ale i široké veřejnosti, která je zvědavá na oživení již několik let prázdného hobbymarketu. „Nejdůležitější je podle nás sociální život budovy a různé způsoby jejího užívání. Na tom stavíme naše aktivity. Bude to něco mezi vizuální senzací a sociálním experimentem,“ naznačuje M. Pokorný. Podle něho je Bauhaus jako relikt divokých 90. let sice pokleslým, nicméně typicky modernistickým „výstavním“ prostorem, jehož vznešenější předobraz lze najít už v roce 1851 v Křišťálovém paláci ze světové výstavy v Londýně.

 

Během roku bude PLATO zaplňovat své sídlo postupně – ve spolupráci s kurátory a umělci vznikne v Bauhausu kromě výstavního prostoru také knihovna, bistro, prodejna, zahrada a další funkční zázemí. Některé z těchto uměleckých projektů budou v provozu již během dubnového zahajovacího týdne, jehož výjimečný program PLATO právě připravuje. Konečným sídlem galerie se za několik let stanou městská jatka z 19. století, sousedící s někdejší prodejnou Bauhaus, která město opraví podle návrhu renomovaného polského architekta Roberta Konieczného a jeho katovického studia KWK Promes.

 

Galerie PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby vizuálního umění zprostředkovává od roku 2016 všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět světu. Její existenci předcházel tříletý grantový projekt v Multifunkční aule Gong v bývalém průmyslovém areálu Dolní Vítkovice. Založením PLATO jako příspěvkové organizace města vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce, která má pečovat o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku.

 

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444

599 442 991

facebook_logo


Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
náměstí Dr. E. Beneše 555/6
729 29 Ostrava


Úřední hodiny »