Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Nově nainstalované detektory oxidu uhelnatého zachránily před otravou již čtyři rodiny

Poslední změna: Čtvrtek 29.11.2018 12:03 vypršelo

Na konci března byla v našem obvodu zahájena instalace 500 kusů detektorů oxidu uhelnatého. Detektory pořídilo do obecních bytů spolu s požárními hlásiči ze svého rozpočtu statutární město. „Město nám předalo nakoupené detektory, které nyní našimi silami instalujeme do všech bytů, které používají k ohřevu vody nebo k topení plyn.

Všechny budou namontovány do konce června. Dosud máme nahlášené již čtyři případy, kde detektory zafungovaly a zachránily lidské životy. Chci upozornit na to, aby lidé nebrali na lehkou váhu hlášení detektoru, nesnažili se ho vypnout či dokonce vyjmout baterku, ale aby ihned dle návodu volali číslo 112, otevřeli okna, vypnuli spotřebič a následně ho nechali překontrolovat odbornou plynařskou firmou,“ uvedla starostka Petra Bernfeldová.

Dále upozorňujeme na nutnost zajištění čištění kotlů či ohřívačů vody jedenkrát ročně samotným nájemcem. V případech, které se již udály, hrálo svou roli právě zanešení kotlů. V jednom z případů hasiči, při zavolání do bytu po spuštění detektoru, naměřili smrtelnou hodnotu. Tento plyn není schopen člověk zaregistrovat, protože je bez zápachu a je neviditelný. Detektor je umístěn cca 30 cm pod stropem právě proto, že oxid uhelnatý, byť se se vzduchem mísí, je lehčí než vzduch. Proto detektor zareaguje dříve, než se jedovatý plyn smíchá se vzduchem a někoho otráví.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444

599 442 991

facebook_logo


Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
náměstí Dr. E. Beneše 555/6
729 29 Ostrava


Úřední hodiny »