Minikino Ostrava sleduje nejnovější světové trendy

19/1 2023

Ostravské artové Minikino s kapacitou sedmdesáti míst promítá filmy pro širokou škálu diváků, od dětí po seniory. A to často tituly, které v běžných kinech nejsou k vidění. V současné době Minikino teď nabízí od 18. do 25. ledna už podeváté přehlídku současného severského filmu SCANDI. Zájemci si tak mohou užít nejnovější filmy z Dánska, Švédka, Norska, Finska a Islandu. Přehlídka startuje finsko-švédským hororem s názvem Ono.

 

Minikino Ostrava sleduje nejnovější světové trendy

Minikino nabízí divákům mimo jiné nejen specificky zaměřené festivaly, filmovou kavárnu pro dříve narozené a besedy, ale i snímky pro děti. „Opravdu narváno bylo třeba loni v prosinci, kdy jsme připravili pro děti pohádkové filmové Vánoce. Každou adventní neděli jsme promítali také pohádky pro děti z dětských domovů a besedovali jsme s nimi. Připravené bylo i sladké pohoštění. Tuto akci dotoval Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, takže byla pro děti zdarma a přinesla spoustu ušlechtilých emocí,“ říká režisér a šéfdrama­turg Minikina Dušan Rapoš.

 

Minikino navštěvuje v současné době především „střední“ generace, po skončení Covidu se nyní vrací i senioři. Mladí diváci chodí především v dopoledních hodinách na školní projekce. Minikino nabízí také filmové novinky a premiéry, mezi kterými jsou skutečné lahůdky.

 

Protože jsme artové kino, tak i skladba našich diváků je o něco jiná než například v multiplexech, kam se chodí hlavně na komerci. Naši diváci hodně vyhledávají filmy s nějakým nadčasovým poselstvím, hlubšími myšlenkami, reflektující nejen to, co se děje kolem nás, ale i to, co se odehrává v našem nitru v interakci na společenské, politické a etické proměny v dnešním světě. Náš dramaturgický tým tvoří mladičká Klára Froulík Šebestová a zkušená doktorka Jarmila Kučerová, zakladatelka Minikina, aby bylo naše programové ´menu´ i generačně vyvážené. Hodně oblíbené jsou festivaly a přehlídky s tím, že důraz dáváme hlavně na evropskou tvorbu. Tím rádi plníme závazek vůči mezinárodní kinematografické platformě Europa Cinemas, které jsme dlouholetými členy. Naši diváci mají ale rádi i komedie, kvalitní akční filmy a psychothrillery, kterými pravidelně takzvaně odlehčujeme dominantní závažnější žánrové rozpětí,“ dodává Dušan Rapoš.

Rekonstruované Minikino na Kostelní začalo promítat ulici v roce 2007.