Janáčkův festival láká na Müllera-Shotta, hvězdného Hadlanda i Bókovou a Kovalovou

3/3 2023

Lístky na koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka je letos lepší koupit si hned. Na návštěvníky totiž čeká od 1. června do 1. července několik jedinečných zážitků a vstupenky na ně se nejspíš brzy vyprodají. V Ostravě a na dalších místech v našem kraji se setkají rozhlasoví filharmonici ČR a Norska, mistr violoncella Daniel Müller-Schott, klavírní virtuos světového formátu Christian Ihle Hadland a hvězdy české klasiky. A to třeba i Nikol Bóková nebo Terezie Kovalová, které si od klasiky „odbíhají“ do jiných žánrů.

Janáčkův festival láká na Müllera-Shotta, hvězdného Hadlanda i Bókovou a Kovalovou

Petr Popelka (foto: archiv umělce)

„Daniel Müller-Schott vystoupí v ostravském Domě kultury Poklad se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který bude řídit jeho šéfdirigent Petr Popelka. Podruhé pak s recitálem v kostele sv. Valentina v Příboře. Můžeme se těšit na mimořádný zážitek – špičkovou hru na bezmála 300 let starý nástroj,“ upozornil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.  Christian Ihle Hadland podle něj rozezní v programu s názvem „Pozdrav evropského severu“ klavír doslova perleťovým zvukem, jak s uznáním říkají jeho recenzenti. „Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se sólisty a dirigentem a prezidentem festivalu Tomášem Netopilem provedou Dvořákovu emotivní kantátu Stabat mater, a to v navýsost příhodném prostoru ostravské katedrály Božského Spasitele,“ doplnil Jaromír Javůrek.

V působivých kulisách chrámů, kostelů, klášterů i industriálních budov se v Ostravě, Hukvaldech, Opavě, Ludgeřovicích a Příboře rozezní i jedinečné varhanní recitály Evy Bublové a Pavla Svobody nebo viola Kristiny Fialové, která je absolutní vítězkou a laureátkou řady mezinárodních soutěží.  Jazz v podání Nikol Bókové, která je mimo jiné držitelkou loňské Ceny Anděl, a hudebně-taneční performance Vrány s violoncellistkou, skladatelkou a modelkou Terezií Kovalovou budou nevšedními hudebními přesahy festivalové dramaturgie.

„K překvapivým premiérám bude letos určitě patřit Daniel Matejča. Houslista, který jako vůbec první Čech zvítězil v Eurovision Young Musicants. Ještě náctiletý, mimořádně talentovaný mladík bude společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim zahajovat letošní ročník Janáčkova festivalu,“ říká ředitel Jaromír Javůrek. Zahajovací koncert se navíc kvůli rekonstrukci Domu kultury města Ostravy uskuteční netradičně v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

„Kdo má rád dechové nástroje, neměl by minout večer v BrickHouse s klarinetistou Karlem Dohnalem. Je velmi výrazným interpretem, spolupracoval například s Tokyo String Quartet a hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně,“ doporučuje ředitel Janáčkova festivalu.

K dalším programovým lahůdkám bude patřit komorní koncert Wroclaw Baroque Ensemble, vynikajícího polského orchestru hrajícího na historické nástroje především skladby z období baroka a raného klasicismu. Poláci vystoupí v krásném prostředí opavského kostela sv. Václava. V Hukvaldech letos návštěvníky čeká například Harafica Symphonic – překvapivé propojení mistrně interpretované lidové hudby, Janáčkova díla, originální cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc.

 

Celý program je k dispozici na: mhflj.cz/program/