Domácí péče v rodinách je posláním

31/1 2023

Je půl desáté ráno, neděle, a ředitelce neziskové organizace Péče srdcem paní Janě Vávrové se rozezvučí mobil. Na druhém konci se ozve tichý a smutný hlas paní Aleny, která se nejprve omlouvá, že volá o víkendu, ale chce se prostě jen zeptat na informace o fungování osobní asistence.  A pak se rozvypráví o své mamince, kterou postihla mozková příhoda tak nešťastně, že zůstala zcela inkontinentní a upoutána na lůžku. Bylo jí sice nabídnuto umístění maminky v léčebně dlouhodobě nemocných, ale tuhle alternativu si nechtěla připustit – hlavně proto, že dokud maminka byla zdravá, což je prakticky několik týdnů zpětně, pomáhala ona jí.

Domácí péče v rodinách je posláním

Takto začíná většina případů, kterým organizace Péče srdcem v Ostravě pomáhá. Bez ohledu na všední dny, víkendy či svátky jsou zaměstnanci připraveni a ochotni být svým klientům v případě potřeby na blízku. Klientům pomáhají s osobní hygienou, přesunem na lůžko i vozík, oblékáním, úklidem, přípravou jídla, nákupy, doprovodem k lékaři a dalšími každodenními činnostmi. Zároveň se osobní asistent pro klienta může stát parťákem pro stolní hry, čtenářem oblíbených knih nebo doprovodem na procházkách. Také poradenství je pro klienty a jejich rodiny velmi cenné. Dozví se, jak získat příspěvek na péči, kde a jak získat kompenzační a jiné pomůcky a potřebné další informace. A takových příběhů mají desítky.

Je spousta rodin, kde se nemohou ostatní rodinní příslušníci postarat o nemocného příbuzného sami. Ruku na srdce, každý člověk, ač je blízký, milující a maximálně zainteresovaný, potřebuje někdy sám nabrat síly a relaxovat, nechce se vzdát svého zaměstnání nebo sám má nárok třeba ulehnout s chřipkou. V těchto případech se obrací na osobní asistenty, které do rodin docházejí, a jak je obvyklé, s rodinou se doslova sžijí.

Jak dopadl příběh maminky zoufalé paní Aleny? Předně si sama v rozhovoru s paní Vávrovou musela ujasnit, jak velká péče bude potřeba a co všechno zvládne. Ze zkušeností s ostatními klienty nastínila paní Vávrová paní Aleně možnosti, jak se může situace vyvinout. Byl to nakonec přesně ten případ, kdy se pečovatelky spřátelily jak s mladou ženou, tak s její nemocnou maminkou. Dobrá nálada, skvělá spolupráce s rodinou, zapálení pro věc a neuvěřitelně optimistický přístup pečovatelek spolu dohromady dokázaly, že zdravotní stav maminky se zlepšil natolik, aby si užila opět přítomnost svých vnoučat a začala být v základních úkonech kolem sebe soběstačná. Takže z původních 8 hodin péče byly nakonec po pár měsících díky zlepšení jen 4 hodiny péče.

Závěrem zbývá prakticky už jen odpovědět na otázku, která se nabídla hned v úvodu článku, co je to  osobní asistence. Je to terénní služba poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Služba se poskytuje bez časového omezení, v přirozeném sociálním prostředí osob a při činnostech, které osoba potřebuje.

Pro další informace můžete navštívit webové stránky www.pecesrdcem.cz.

Kontakt: Jana Vávrová, MBA, ředitelka, tel. 777 147 587. Péče srdcem, z.ú., Mírová 98/18, Ostrava-Vítkovice