Aktuality

BEZLEPKOVÝ JARMARK
29 9 2023

BEZLEPKOVÝ JARMARK

Klub celiakie pro Ostravu a MSK pořádá v rámci 8. celostátního setkání celiaků BEZLEPKOVÝ JARMARK pro veřejnost.

Kdy? V sobotu 7. 10. 2023 od 10 do 14 hodin.

Kde? Středisko volného času, Gurťjevova 8, Ostrava-Zábřeh.

Výstava Mnichov - okupace - osvobození
28 9 2023

Výstava Mnichov - okupace - osvobození

Na galerii v 1. patře naší radnice se od 5. října uskuteční výstava Mnichov - okupace - osvobození, kterou pořádá Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor ČSBS gen. Mikuláše Končického. Obsahem výstavy jsou panely s válečnou tématikou, které vznikly za spolupráce se SPŠ Ostrava-Vítkovice. Každý panel se zabývá jinou částí války, např. koncentračními tábory, životem za protektorátu a spoustou dalších témat. Ve stejný den od 15 hod. jste také srdečně zváni na vernisáž k této výstavě, kterou návštěvníci mohou zhlédnout do konce října.

Změna jízdních řádů na trolejbusových linkách od 29. září 2023
27 9 2023

Změna jízdních řádů na trolejbusových linkách od 29. září 2023

V pátek 29. září 2023 pojedou trolejbusy s ohledem na očekávanou nižší přepravní poptávku podle „zvláštního“ jízdního řádu. Současně nepojede trolejbusová linka 109. „Zvláštní“ jízdní řády budou dostupné na vývěskách zastávek MHD v samostatné kolonce tišených jízdních řádů, dále ve standardních vyhledávačích spojení a také na webu DPO.

Podle „zvláštních“ jízdních řádů bude trolejbusový provoz pokračovat také od pondělí 2. října 2023.

UPOZORNĚNÍ – OMEZENÍ NA ODDĚLENÍ MATRIKY A OHLAŠOVNY
26 9 2023

UPOZORNĚNÍ – OMEZENÍ NA ODDĚLENÍ MATRIKY A OHLAŠOVNY

Informujeme občany, že v souvislosti s výměnou oken v budově radnice je od 27.09.2023 oddělení matriky a ohlašovny dočasně přestěhováno do třetího patra, do náhradních kanceláří č. 325, 329, 334 a 336B. Zároveň upozorňujeme na skutečnost, že matrika nebude moci v době provizoria vydávat matriční doklady a jejich opisy tzv. „na počkání“. Žádosti budou vyřizovány v zákonné lhůtě do 30 dnů od podání.

Týden sociálních služeb aneb „Společně nacházíme cestu“
25 9 2023

Týden sociálních služeb aneb „Společně nacházíme cestu“

Rok s rokem se sešel a patnáctý ročník Týdne sociálních služeb, který je každoročně pořádán Asociací poskytovatelů sociálních služeb a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, se blíží. Stalo se již tradicí, že v tomto období organizujeme také den otevřených dveří v domě s pečovatelskou službou Gajdošova. Ten letošní proběhne ve středu 4. října od 9.00 hodin do 16.00 hodin. Srdečně Vás tímto zveme.

Svatováclavský jarmark podtrhne symbol české státnosti
22 9 2023

Svatováclavský jarmark podtrhne symbol české státnosti

Den české státnosti letos připadne na čtvrtek 28. září. Toto datum je svátkem sv. Václava, patrona Čech a Moravy, jednoho z tradičních symbolů českého státu. Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) připravilo tradičně na tento den velkolepý Svatováclavský jarmark na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze. To vše s finanční podporou našeho městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

MŠ Lechowiczova pořádala zábavné odpoledne „Ovoce už zraje v sadu, pojďme si hrát na zahradu“
21 9 2023

MŠ Lechowiczova pořádala zábavné odpoledne „Ovoce už zraje v sadu, pojďme si hrát na zahradu“

Pod tímto názvem kolektiv školy připravil akci pro děti a rodiče, aby se blíže poznali a strávili pěkné podzimní odpoledne na naší školní zahradě. Akce se konala v úterý 19. září 2023 od 15:00 hodin. Ovoce a zelenina k podzimu patří, a tak ji využili nejen u soutěžních stanovišť, kde děti plnily úkoly, ale také ke tvoření v Podzimníčkově dílně. 

 

 

OSTRAVA SE OPĚT STANE CENTREM NEJEN EVROPSKÉHO LOUTKÁŘSTVÍ.
21 9 2023

OSTRAVA SE OPĚT STANE CENTREM NEJEN EVROPSKÉHO LOUTKÁŘSTVÍ.

Jsou to téměř 4 roky, co se v Ostravě naposledy konal Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Po vynucené covidové pauze se v roce 2023 festival vrací a nabídne divákům produkce loutkových divadel z celého světa.

Spectaculo Interesse je jeden z největších tuzemských loutkářských festivalů. Pořadatelem přehlídky je od roku 1995 Divadlo loutek Ostrava a v roce 2023 se uskuteční jeho 14. ročník. Dramaturgie festivalu byla vždy zaměřena především na výrazné produkce loutkového a alternativního divadla, které vznikly v období posledních dvou let od konání festivalu a ve kterých se pracuje s loutkou či principy loutkového divadla. S ohledem na to, že v roce 2021 festival neproběhl, rozhodla se tentokrát dramaturgická rada festivalu dát příležitost projektům, které vznikly v čase od roku 2019, tedy v posledních 5 letech.

Knihovna města Ostravy v Přívozu získala ocenění Bibliotheca inspirans
20 9 2023

Knihovna města Ostravy v Přívozu získala ocenění Bibliotheca inspirans

Letošní ročník Bibliotheca inspirans ocenil celkem 11 knihoven za to, že pomáhají upevňovat komunitu. Což knihovna v Přívozu splňuje beze zbytku i díky Milanu Bindatschovi, který tu působí jako romský asistent. Vyhlášení proběhlo 12. září v Olomouci na největší knihovnické konferenci Knihovny současnosti 2023.

SHF nabídne týden plný hudebních osobností
19 9 2023

SHF nabídne týden plný hudebních osobností

Dan Bárta, Christophe Coin i Dmitrij Sitkoveckij s Ivem Kahánkem – čtyřlístek interpretačních osobností, který slibuje mimořádné zážitky na Svatováclavském hudebním festivalu od 20. do 24. září.

Bezpečná cesta školáků
19 9 2023

Bezpečná cesta školáků

Policisté napříč Moravskoslezským krajem během uplynulého týdne s nástupem nového školního roku zvýšili dohled u přechodů pro chodce v blízkosti základních škol. V rámci preventivního projektu Zebra se za tebe nerozhlédne, který v České republice probíhá již od roku 2007, společně s krajským koordinátorem BESIP dětem připomínali zásady bezpečného přecházení. Přítomnost policistů u přechodů také cílila na řidiče, aby si uvědomili, že v ranních a odpoledních hodinách musí opět počítat s větším výskytem dětí v blízkosti škol, a tomu přizpůsobili rychlost své jízdy, byli předvídaví a více obezřetní. Děti od policistů během preventivní akce dostaly drobné dárky, především v podobě reflexních pásků, aby byly za snížené viditelnosti lépe vidět, a také pracovní sešity, kde si mohou ověřit a zlepšit své vědomosti v oblasti bezpečného pohybu v silničním provozu. Právě přecházení silnice je pro děti při cestě do školy jednou z nejrizikovějších situací a pravidla bezpečného přecházení je proto potřeba dětem opakovaně připomínat.  

TJ Unie Hlubina letos začíná druhou sezónu v divizi
18 9 2023

TJ Unie Hlubina letos začíná druhou sezónu v divizi

Všechny milovníky fotbalu zveme na domácí utkání jednoho z nejstarších klubů v Ostravě, který byl založen roku 1919. V sobotu 23. 9. 2023 od 15:30 vyzvou fotbalisté Hlubiny FK Jeseník, o týden později 7. 10. 2023 v 15:00 půjdou do bitvy s Bílovcem. Navštivte nový stadion s ikonickým výhledem na Dolní Vítkovice a zažijte jedinečnou atmosféru divizního fotbalu v centru Ostravy. Více informací najdete na stránkách www.uniehlubina.cz 

Evropský týden mobility
15 9 2023

Evropský týden mobility

Knihovna města Ostravy se již po několikáté zapojuje do Evropského týdne mobility. Ten se letos koná v termínu od 16. do 22. září. Hlavním tématem letošního ročníku je pěší chůze. Ta podporuje udržitelnou městskou mobilitu, je šetrná k životnímu prostředí, ze všech druhů dopravy produkuje nejméně emisí, šetří energie a podílí se tak na ochraně ovzduší. Chůze je také velmi přínosná našemu zdraví. Prospívá srdci i kloubům, snižuje krevní tlak a má pozitivní účinek na lidskou psychiku. Bosá chůze navíc stimuluje chodidla, podporuje fyziologicky prohnutou stavbu nožní klenby a přináší příjemný a terapeutický pocit, jenž se nám v botách nedostává.

 

Den rodin s otevřeným srdcem aneb Spolu ruku v ruce
15 9 2023

Den rodin s otevřeným srdcem aneb Spolu ruku v ruce

Hlavním cílem akce je přiblížit život neformálních pečujících o osobu s postižením a také prezentovat téma pěstounské péče široké veřejnosti. Tato událost se uskuteční dne 23. 9. 2023 v Trojhalí Karolina v Moravské Ostravě od 13 hodin. 

 

Koncert Barvy Francie v rámci Svatováclavského hudebního festivalu
13 9 2023

Koncert Barvy Francie v rámci Svatováclavského hudebního festivalu

Exkluzivním projektem Svatováclavského hudebního festivalu letos bude uvedení hned dvou francouzských písňových cyklů v podání šarmantní Isabelle Druet (laureátky prestižní soutěže Queen Elisabeth v Bruselu), obdařené lahodně barevným a plným mezzosopránem s procítěným projevem, sledujícím i ty nejmenší nuance textu. Její provedení právě části Berliozových Letních nocí bylo před pár lety na SHF strhující – nyní se vrací dokonce ve spojení i s Ravelovou Šeherezádou, což by pro mnohé bylo opravdu prubířským kamenem. Navíc špičková PKF – Prague Philharmonia pod vedením francouzského dirigenta Philippa Bernolda, co víc si přát?

V OSTRAVĚ ZAHRAJE DECHOVKA AMERICKÝCH OZBROJENÝCH SIL
13 9 2023

V OSTRAVĚ ZAHRAJE DECHOVKA AMERICKÝCH OZBROJENÝCH SIL

U příležitosti aktuálního 23. ročníku Dnů NATO a 14. ročníku Dnů vzdušných sil Armády České republiky vystoupí dne 15. září od 19. hodin v katedrále Božského Spasitele dechový soubor  The United States Air Forces in Europe Band. Vstupné na koncert je zdarma

Krajská zahrádkářská výstava – Život na zahradě
12 9 2023

Krajská zahrádkářská výstava – Život na zahradě

Zveme vás na Krajskou zahrádkářskou výstavu Českého zahrádkářského svazu, která se uskuteční ve dnech 22.–23. září 2023 v Národním zemědělském muzeu Ostrava. Součástí akce bude i 12. ročník Mezinárodní soutěže dětí v zahradnických dovednostech, která proběhne v pátek 22. září.

ZVEME VÁS NA 6. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU
8 9 2023

ZVEME VÁS NA 6. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU

V pondělí 11. září se bude konat 6. zasedání Zastupitelstva městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Zastupitelé se sejdou v 9 hodin v jednací místnosti č. 306 v budově Nové radnice. Zasedání zastupitelstva je veřejné a je z něj pořizován videozáznam, který najdete v dalších dnech na YouTube kanálu městského obvodu.

Jednání lze sledovat také živě na streamu http://bitest.videostream.sk/moap/

Zveme vás na venkovní putovní výstavu Po stopách hornictví v MOaP
8 9 2023

Zveme vás na venkovní putovní výstavu Po stopách hornictví v MOaP

Až do 17. září můžete vedle naší radnice zhlédnout venkovní putovní   výstavu Po stopách hornictví v MOaP. Venkovní fotografická   výstava autora Ondřeje Durczaka představuje doly na území dnešní Moravské Ostravy a Přívozu – Antonín, Hlubina, Jindřich, Jiří, Karolina, Šalomoun, František a Odra (Oderka). Současně prezentuje další neoddělitelné motivy uhelného hornictví centra Ostravy, jako byly dělnické kolonie, koksovna Karolina, dopravní lanovka, Hornická poliklinika, Horní škola, halda dolu František, ředitelství Ostravsko-karvinských dolů či zábavní park Tivoli. Tato výstava bude následně od 18. září umístěna na náměstí Svatopluka Čecha.

Přijďte na dobročinný pop-up pro Žebřík!
6 9 2023

Přijďte na dobročinný pop-up pro Žebřík!

Začátkem tohoto týdne se otevřely brány největšího dobročinného pop-up. Ten běží ještě do neděle 10. 9. ve Foru Nová Karolina hned na 2 místech!

Celých 100 % výtěžku půjde na konto denního stacionáře Žebřík o.p.s. sídlícího ve Svinově. Podpořit může opravdu každý - nákupem dětského oblečení za 15 Kč/ks  nebo dámského, pánského či bot za 25 Kč za kus.
Akce se může konat díky vedení obchodního centra  Forum Nová Karolina, které bezplatně zapůjčilo aktuálně nevyužitou rozlehlou jednotku v přízemí.

Více informací najdete zde.